Nem ezek Kadirov legszebb napjai – hatalmas ukrán drónok támadják Csecsenföldet (VIDEÓ)
A pusztítás mértéke egyelőre nem ismert.
Az Európai Bizottság szerdán közzétett konvergencia jelentése szerint Magyarország teljesíti az euróövezeti csatlakozáshoz szükséges maastrichti kritériumok többségét. A jegybanktörvényt és az árfolyam-stabilitást viszont problémásnak tartja a brüsszeli bizottság. A kormány üdvözölte a jelentést, és közölte: a versenyképesség további javulása nyomán fogja kitűzni Magyarország euróövezeti csatlakozásának optimális időpontját.
Az Európai Bizottság legújabb konvergencia jelentése azt vizsgálta, hogy az euróövezeti tagállamok eleget tesznek-e a csatlakozás követelményeinek, az úgynevezett maastrichti kritériumoknak. A jelentés idén nyolc tagállamra terjed ki: Bulgáriára, Csehországra, Horvátországra, Litvániára, Magyarországra, Lengyelországra, Romániára és Svédországra.
A jelentés szerint Magyarország eleget tesz az árstabilitásra vonatkozó kritériumnak, az infláció 1 százalék volt az elmúlt tizenkét hónap átlagában és ezzel elmaradt a referenciaértéknek számító 1,7 százalékos átlagtól. A bizottság elismerte, hogy Magyarország megfelel a hosszú távú kamatlábra és a költségvetési hiányra vonatkozó követelménynek, a deficit is alacsonyabb a küszöbértéknél, az államadósság stabil, az ország nem áll túlzottdeficit-eljárás alatt.
Két másik feltétel teljesítésével adós még Magyarország: az egyik az uniós szerződés által előírt törvényi keretek megléte. Ebből a szempontból a bizottság megítélése szerint Magyarország elsősorban a jegybanktörvény uniós joggal való összhangba hozásával adós. A második feltétel, amit az ország nem teljesít, az árfolyam-stabilitásra vonatkozó kritérium.
A Nemzetgazdasági Minisztérium közleményben úgy reagált a jelentésre: az Európai Bizottság megerősítette, hogy Magyarország jó úton jár a célok elérése felé. Az általában kétévente publikált konvergencia jelentések közül ez az első, amelyik megállapítja, hogy Magyarország teljesíti az euró bevezetéséhez szükséges konvergencia kritériumok többségét – mutat rá a minisztérium.
Közleményében az NGM leszögezi, hogy Magyarországnak nincs céldátuma az euróövezethez történő csatlakozásra. A gazdaságpolitika középpontjában a makrogazdasági stabilitás erősítése, a fegyelmezett költségvetési gazdálkodás és az államadósság további csökkentése mellett kiemelt szerepet játszik a magyar gazdaság növekedési potenciáljának és versenyképességének a javítása és a foglalkoztatottság bővítése.