Andrew Friedman magyar származású ügyvéd, a Los Angeles-i Bais Naftoli ortodox zsidó kongregáció vezetője azt követően jelentetett meg féloldalas hirdetést a The Los Angeles Times-ban, hogy a lap nem közölte olvasói levelét, amelyben egy Magyarországot kritizáló cikkre kívánt reagálni. Friedman ezért hirdetésben közölte Áder János köztársasági elnök Auschwitzban elmondott beszédét.
Az MTI felhívta Friedmant, aki azt mondta: az általa kifogásolt, május 8-án megjelent cikk a göröggel vetette össze a magyar jobboldalt, amivel nem értett egyet. „Őszintén és nagyon felháborított, hogy 21 százalék neofasiszta van Magyarországon, aki a Jobbikra szavazott 70 évvel a holokauszt után, amikor a nagyszüleimet megölték, anyám Auschwitzban volt, apám pedig Dachauban volt. Nagyon sajnálom, hogy 21 százalék így szavazott. De amit a magyar kormány próbál tenni ellenük, azt nagyra becsülöm” – mondta.
„Az emberek Amerikában nem értik, hogy Magyarország ugyanolyan parlamenti rendszer van, mint Izraelben. A magyar parlamentben vannak újfasiszták, az izraeli parlamentben pedig vannak arabok. A magyar kormány, Áder csakúgy, mint Orbán Viktor miniszterelnök és más Fidesz-vezetők számos olyan nyilatkozatot tettek, hogy nem fogadják be a kormányba a Jobbikot, amit méltányolok. Az, hogy ők (a jobbikosok) a parlamentben vannak, nem jelenti azt, hogy a kormánynak is a részét képezik, mint ahogy az arabokat sem fogadják be az izraeli kormányba” – nyilatkozott Friedman. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy semmiféle módon nem kívánja az arabokat az újfasisztákhoz hasonlítani.
Az ügyvéd a The Los Angeles Times által nem közölt olvasói levelében hangsúlyozta, hogy a magyar kormány sokat tesz az antiszemitizmus leküzdéséért. „A kérdés az, hogy a pohár félig tele van, avagy félig üres. Azt, hogy tudnának-e többet tenni, nem tudom megmondani. De ők sokat tettek” - nyilatkozott Friedman.
Emlékeztetett rá, Áder János Auschwitzban „kristálytisztán” arról beszélt, hogy Magyarország nem kívánja tisztára mosni a szerepét, és hogy elismeri a kollaborációt tényét. Friedman szerint az állásfoglalás „megható és gyönyörű” volt, ezért kiakasztotta hitközségének templomában.