Tárki: Már többen tartják rossznak az ország uniós tagságát, mint jónak
2013. augusztus 30. 16:38
Évtizedes trend fordult meg az ország európai uniós tagságának megítélésével kapcsolatban: a Tárki felmérése szerint valamivel többen gondolják hátrányosnak a tagságot, mint ahányan jónak – tájékoztatta a véleménykutató pénteken az MTI-t.
2013. augusztus 30. 16:38
p
0
0
229
Mentés
A társadalomkutató intézet nyári, országos reprezentatív felmérése szerint jelentős azok aránya is, akik szerint a kérdés nem dönthető el egyértelműen. A magyarok 39 százaléka szerint az ország EU-tagsága inkább rossz, 32 százalékuk szerint viszont inkább jó, míg 22 százalékuk véli úgy, hogy nem értékelhető egyértelműen az uniós tagság Magyarországra kifejtett hatása. Közleményük szerint az ország 2004-es uniós csatlakozása óta egészen 2011-ig, az Eurobarometer ezzel kapcsolatos utolsó vizsgálatáig mindig azok voltak nagyobb arányban, akik szerint Magyarország számára az EU-csatlakozás egyértelműen pozitív (30-40 százalék) vagy se nem jó, se nem rossz, a tagságról csak tízből egy-két ember nyilatkozott negatívan.
Az elmúlt három évben azonban másfélszeresére nőtt a tagságot hátránynak tartók aránya. Jelentősen csökkent a tagságot vegyesen érékelők száma és kisebb mértékben ugyan, de mérséklődött az unióhoz pozitívan viszonyulóké. A felmérés eredményeiből kiderül az is, hogy az iskolázottsági szint, valamint a jövedelmek emelkedésével nő a tagságot pozitívumként értékelők száma: a legfeljebb érettségivel rendelkezők között tízből hárman, a diplomások körében viszont már tízből öten tartják jó dolognak azt. A legrosszabb jövedelmi helyzetben lévők alig negyede áll pozitívan az uniós tagsághoz, az anyagi gondok nélkül élők körében az arány 61 százalék.
Ugyancsak az átlagosnál több támogató van a foglalkoztatottak, a budapestiek, a dél-dunántúliak és az internetezők, valamint a politikailag aktívak körében. Pártpreferenciák szerint csak az Együtt-PM szövetség tábora emelhető ki: az átlagoshoz képest csaknem kétszeres, 58 százalékos az EU-tagságot jónak tartók tábora körükben.
Az uniós tagállamok belügyminiszterei csütörtökön szavaznak Románia és Bulgária schengeni csatlakozásáról. Ha megszavazzák, a történelmi döntés az EU magyar elnöksége idején születik meg.
És azt a kérdést senki fel sem teszi magának, hogy ez az ország egyébként miért is kap EU-s pénzeket – vagy ha ők kapnak, akkor velünk pontosan mi is a baj. Kohán Mátyás írása.
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 229 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
TCmATIC
2013. augusztus 31. 10:36
Miért van az, hogy nekünk soha semmi nem jó és persze mindig az a legrosszabb, ami éppen van?
Úgy gondolom ideje lenne megállni és az indulatból, faltól-falig politizálást abba kellene hagyni.
Miért nem lehet végre elfogadni a játékszabályokat még akkor is, ha nem mi diktáljuk azokat és
azon belűl megtalálni a számunkra legkedvezőbb utat?
Szóval, egy picit gondolkodjunk mielőtt mi húzzuk fel a vasfüggönyt és írjuk meg magunk számára a COCOM-listát...
http://hu.wikipedia.org/wiki/N%C3%A9pszavaz%C3%A1s_Magyarorsz%C3%A1g_EU-tags%C3%A1g%C3%A1r%C3%B3l
Már a kezdettekkor 54% NEM MEN EL szavazni!!
És sajnos a nemszavazók a "nyertes (igen)"" erősítette!!!!
Már akkor ilyen kérdésben legalább FELES részvétel kellett volna!!
Akkor meg miről is beszélünk????
Talán mert így is van.
Lassan ideje lenne újabb népszavazást tartani a témában.
Ha még a maradás is győzne, már a szavazás tényére is felkapnák a fejüket ott a távoli Brüsszelben.
Akik anyagi gondoktól mentesen élnek persze jobban örülnek neki, mert ők ki tudják használni például, hogy útlevél nélkül utazhatnak.
A nyomorgóknak viszont ez értelemszerűen semmit nem számít.
Sok agymosott idióta! Megtette hatását a propaganda. Mit tehet arról az EU, hogy a nemzeti kormány hogyan zsigereli ki a lakosságot??
Semmi nem épülne uniós támogatás nélkül, a tetvek ennének meg bennünket.