Ilan Mor: Izrael Magyarország barátja volt és az is marad

2013. augusztus 25. 13:22

Izrael Magyarország barátja volt és lesz, illetve Izrael mindent megtesz azért, hogy béke és biztonság legyen a Közel-Keleten és az egész világon – jelentette ki Izrael budapesti nagykövete vasárnap Zalaegerszegen.

2013. augusztus 25. 13:22

Ilan Mor, a magyar-izraeli baráti társaságok és körök negyedik országos konferenciáját megnyitva arról is beszélt: a 21. században „az antiszemitizmus és az antiizraelizmus majdnem karöltve jár”. A magyar-izraeli baráti társaságok tagjai is társak a küzdelemben „azon emberekkel és ordas eszmékkel” szemben, amelyek ezt szítják, ezért a találkozó üzenete a szolidaritás kell, hogy legyen – fogalmazott a nagykövet.

Hozzátette: a találkozó részvevői elhozzák Magyarországra Izrael üzenetét. „Elmondják magyar testvéreinknek, hogy a Közel-Kelet nemcsak a palesztin-izraeli konfliktust jelenti, és hogy a Közel-Kelet egyetlen demokratikus országa a zsidó állam” – fogalmazott Mor, kiemelve, hogy Jeruzsálem oszthatatlan.

A nagykövet hangsúlyozta, hogy Magyarország és Izrael, a magyar emberek és az izraeli emberek között a kapcsolat kiváló. A következő esztendő pedig különleges év lesz a két ország kapcsolatában, illetve a magyarországi zsidók életében: a vészkorszak tragédiáinak 70. évfordulójára emlékezünk, valamint arra, hogy 25 évvel ezelőtt vette fel újra Izrael és Magyarország a diplomáciai kapcsolatokat.

Ilan Mor a megnyitó után tartott előadásában a közel-keleti helyzetre is kitért, hangsúlyozva, hogy Izrael nem kíván beleszólni a szíriai konfliktusba, de a magánemberek nem hagyhatják szó nélkül, hogy Jeruzsálemtől száz kilométerre vegyi fegyvereket vetnek be a harcokban. Közölte, remény van arra, hogy a palesztin-izraeli konfliktusban is lassan rendeződjenek a problémák, már folynak a tárgyalások a nyilvánosság kizárásával.

A kétnapos zalaegerszegi konferencia megnyitóján Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár és Fónagy János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára, az Interparlamentáris Unió magyar nemzeti csoportja keretében működő magyar-izraeli baráti tagozat elnöke más irányú elfoglaltsága miatt nem tudott jelen lenni. Felolvasták Fónagy János üdvözlő levelét, amelyben az államtitkár egyebek mellett arra emlékeztetett: Magyarország a jelenlegitől eltérő társadalmi viszonyok között is az elsők között ismerte el Izrael államát és építette ki a két törvényhozás közötti együttműködést.

Fónagy János utalt arra, hogy Magyarország többször fogadott észak-amerikai csoportokat, izraeli diplomatákat, akik a magyarországi zsidóság mindennapjai iránt érdeklődve „örömmel tapasztalták meg a magyarországi közösségek szervezeti, kulturális fejlődését”, amelyben a magyar-izraeli kapcsolatoknak komoly jelentősége volt és van. Magyarország egyértelmű és konzekvens álláspontot képvisel az Izrael létét, biztonságát érintő kérdésekben és az ezzel kapcsolatos nemzetközi polémiákban – fogalmazta meg levelében az államtitkár.

Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének (Mazsihisz) elnöke rövid köszöntőjében arról beszélt: a magyar és az izraeli nép között mindig volt egyfajta vonzódás, a történelem miatt „a két nép a múltban és a jövőben is igyekszik egymástól tanulni, egymással szimbiózisban élni, ami mind a két népnek a javára szolgál”. Mint elmondta: a kormány és az önkormányzatok oldaláról is támogatni kell a baráti társaságokat, ebben a Mazsihisznek is feladata van.

Gyutai Csaba (Fidesz-KDNP), a házigazda Zalaegerszeg polgármestere szerint üzenetértéke van, hogy 1994, az első konferencia után visszatért a városba ez az esemény. A zalai megyeszékhelynek – ahová a 18. században települtek be Rohoncról az első zsidó emberek – olyan zsidó hagyományai vannak, amelyeket meg kell őrizni. Ma az a feladatunk, hogy a többségi társadalom és a zsidóság együtt jól működő kulturális közösségi és hívő hitközségi életet teremtsen – mondta a polgármester.

Kép: Zetapress

Összesen 333 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Türelem
2013. augusztus 26. 08:53
Izrael bírálata egyet jelent az antiszemitizmussal, ez a lényege a nagyköveti elemzésnek. Ez ugye nagyon távol áll a demokrácia elveitől, no persze ott ahol ez hiányzik, vagy csak egyszerűen szelektíven érvényes, a gyarmati népeknek nem jár, az más dolog. De hogy nézne ki, ha például az itteni román nagykövet azt nyilatkozná, hogy aki Bukarest politikáját bírálja, s főleg nem alap nélkül, az egyenlüő a románellenességgel? Ami ugye nem igaz. Az meg kissé gusztustalan és csak növeli az ellenérzést, hogy egy nagykövet deklaráltan megtiltja a képviselt ország politikájának bárminemű bírálatát. Eddig ennyire azért még nem tekintettek bennünket senkinek, szájzáras rabszolgának. Vagy az izreali diplomácia ugyanígy reagál más országok, nemzetközi szervezetek bírálataira is, az ENSZ, máig érvényes, s be nem tartott határozataira is? Ennyire világossá teszik, hogy teljesen figyelmen kívül hagynak minden jogi-morális normát? mert nekik lehet? Több józanságot, emberséget, mértékletességet, bölcsességet ahhoz, hogy szeretni is lehessen őket...
Felebarát
2013. augusztus 26. 08:15
van ahol jó ez , e van ahol nem, ha elindul most tényleg az amcsi előrenyomulás sziria ellen, az minket is magával ragadhat... nem biztos, hoyg szeretnék a kina orosz tengely ellen lenni
cochabamba
2013. augusztus 26. 04:21
javítanám magam zsídók és együttélésre képes palesztínok által...
cochabamba
2013. augusztus 26. 04:12
elképesztőnek tartom hogy egy teljesen semleges izraeles cikk nyomán tombol az antiszemitizmus a posztokban.. unalmas szar életük lehet azoknak akiknek az a hobbijuk hogy utáljanak más népeket... szeretni nem kell senkit de utálni hobbibol? és persze ha az ember szól hogy egy antiszemita féreg dolog, akkor megy a sipákolás... szánalmas ez a magyar társadalom hogy ott tartunk hogy egyesek ilyen tetű náci szövegeket merészelnek lenyomni mindenféle bűntudat nélkül nélkül...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!