Varga: Van pénz pedagógus-béremelésre

2013. július 10. 18:36

A nemzetgazdasági miniszter szerint a pedagógus-bértábla többlépcsős bevezetésére idén és jövőre is van fedezet a költségvetésben.

2013. július 10. 18:36

A pedagógus-bértábla részleges bevezetésének idén 40-45 milliárd, jövőre 170-180 milliárd forint bruttó hatása van a költségvetésre, amelyre rendelkezésre áll a szükséges fedezet – mondta a nemzetgazdasági miniszter az MTI-nek szerdán adott, részleteiben csütörtökön megjelenő interjúban.

Varga Mihály leszögezte: a kormány továbbra is 2,7 százalékos GDP-arányos államháztartási hiányt tervez 2013-ban és 2014-ben. „Egyelőre nincs olyan feladata a minisztériumnak, hogy újraértékelje az államháztartási hiány mértékét” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy jelenleg olyan minimális mértékűek az elmozdulások a költségvetés egyes sorai között, hogy ezek hatását összesítve, nagyjából a tervezett szinten lehet az év végén a hiány.

A május 10-i kormányzati döntéssel, valamint a júniusban előterjesztett, júliusban elfogadott egyenlegjavító intézkedésekkel együtt a magyar költségvetés biztosít arra fedezetet, hogy ez a pedagógus bértábla ezekkel az arányokkal el tudjon indulni” – közölte a miniszter. A pedagógusok béremelésének távlati hatásairól elmondta: a 2015 és 2017 közötti, évi 10 százalékos béremelés évente mintegy 45-50 milliárd forintnyi többletbért jelent a pedagógusoknak.

A nemzetgazdasági miniszter kiemelte, hogy a pedagógusokkal szemben jelentős elmaradást kell pótolni, hiszen „az uniós tagországokkal való összehasonlítás azt mutatja, hogy a pedagógusok a feladataikhoz viszonyítva rosszabb bérhelyzetben voltak, mint akár a többi közép-európai országban”. Kijelentette: a lépcsős bevezetés a költségvetés számára többletterhet nem jelent. „Még azok a tételek is, amelyek elindítása későbbre került, mint ahogy azt a kormány várta – az e-útdíj vagy a pénztárgépek központi bekötése –, sem jelentik azt, hogy a kormány ne tudná kényelmesen tartani a három százalék alatti hiánycélt” – fogalmazott Varga Mihály.

Összesen 73 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
liberálzöld.
2013. július 11. 10:01
Ja. Van rá pénz. Csak nem arra költik. Megjegyzem: nem is csodálkzom rajta. Olyan gerinctelen csapatot mint a pedagógus társadalom, nem sokat látni.
IgazságosIzomViktor.
2013. július 11. 07:19
2014 nyarán fog kiderülni csak hogy mégse volt rá pénz,ezért bevezetik a mégsincspénz adót.Habár ez a kormány nem az adóemelések kormánya,mint tudjuk.Azt csak a rohadék előzőkormányok csinálták.
nyugalmazott tanár
2013. július 11. 05:43
A mostani béremelés messze több annál, mint amit a bruttó összeg mutat. Amikor a maszop (Meggyesi) emelte a béreket, (utoljára 11 évvel ezelőtt) akkor annak az összegnek a 30%-a ment el adóba, magas volt a többi bérteher is. Ha tehát valakinek pl. bruttó 200 ezer lett volna a bére, és azt megemelték 50%-kal, akkor a 300 ezerből 120 ezer nettő lett, ennyit vitt haza. Most ugyanebből a bruttóból legalább 50%-kal lesz több nettő, vagyis 220 ezer forintot vihet haza. A különbség ebben is jelentős a kétféle gazdaságpolitika között. A korábbi megszorításra épült, munkavállaló ellenes volt, a mostani pedig támogató-fejlesztő jellegű és munkavállaló barát. (Az összegek természetesen nem valósak, csak a trendet mutatják be)
Fici7
2013. július 10. 23:32
Balog Zoltán meg azt mondta hogy nem 2014 jan.1-el lesz teljesen bevezetve a pedagógus életpálya modell. Akkor most mi az igazság.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!