A Gyurcsány-kormány idején jobb volt
Amíg nem történik meg a méltányos rehabilitáció, addig nem lehet csodálkozni azon, hogy a ma létező négy pártból három jobboldali.
Ha az összefogásra kész baloldali pártok támogatottságát összeadjuk, akkor is jelenetős a Fidesz előnye. Igaz, nagyjából az Együtt 2014-PM táborával azonos méretű a bizonytalanok azon része, aki kormányváltó hangulatban szemléli az eseményeket.
A Nézőpont Intézet áprilisi közvélemény-kutatása szerint a választásra jogosultak közel ötöde a választások előtt egy évvel is bizonytalan pártpreferenciájában, de így is minden második bizonytalan – összességében egy, az Együtt 2014 – PM táboránál nagyobb tömb – önbesorolása szerint kormányváltó hangulatban szemléli a kiéleződő politikai versenyt.
A felmérés szerint az összes megkérdezett 32 százaléka támogatja a Fidesz-KDNP-t, az együttműködésre kész baloldali ellenzéket 22 százalék (az MSZP-t 14, a DK-t 1, az Együtt 2014–PM Választási Szövetséget pedig 7 százalék). A Jobbik népszerűsége a teljes népességen belül 13 százalék, míg az LMP 5 százalékon áll. A Nézőpont kutatása szerint a teljes lakosságon belül 9-9 százalék a kormányváltó bizonytalanok, illetve az egyéb bizonytalanok aránya.
Egy most vasárnap esedékes választáson a jogosultak 52 százaléka venne részt, körükben a Fidesz-KDNP 40, az MSZP 15, a Jobbik 14, az Együtt 2014 – PM 9, az LMP 5, míg a DK 1 százalékos támogatottsággal bír. A biztosan szavazók körében 9 százalék a kormányváltó bizonytalanok, és 6 százalék az egyéb bizonytalanok aránya a felmérés szerint.