Kiderült, lesz-e még zsebbenyúlós az infláció a magyaroknak
A K&H elemzője még azt is elárulta: melyik időszak lesz a legizgalmasabb az infláció szempontjából 2025-ben.
Burány Sándor az Európai Bizottság jelentésére hivatkozva azt mondta: a magyar vállalatok GDP-arányos adóterhelése most a legnagyobb az utóbbi tíz évben. A szocialista politikus adócsökkentésre szólította fel a kormányt.
Az MSZP szerint az Orbán-kormány adóemelésekre használta kétharmados parlamenti többségét. Burány Sándor csütörtöki sajtótájékoztatóján azt mondta: a Fidesz-kormány az adók számát és mértékét is emelte az elmúlt három évben, így az adóemelés kormányának nevezhető. Példaként hozta a kiskeresetűeket segítő adójóváírás kivezetését, illetve a minimálbér adómentességének megszüntetését. Utóbbiról szólva azt mondta, sok kis és közepes vállalkozást hozott nehéz helyzetbe, így azok elbocsátásokra kényszerültek.
Az MSZP-s politikus megjegyezte: az Európai Bizottság szerdán kiadott jelentése szerint a magyar vállalatok GDP-arányos adóterhelése most a legnagyobb az utóbbi tíz évben. Burány Sándor ismét arra szólította fel a Fideszt, csökkentse az adókat, ahol erre lehetőség van, így mindenekelőtt támogassa az alapvető élelmiszerek forgalmi adójának 22 százalékpontos csökkentését.
Az MTI kérdésére értékelte a vártnál kedvezőbb – 2,2 százalékos – márciusi inflációs adatot is. Azt mondta: ez részben annak tudható be, hogy tavaly Magyarországon volt a legnagyobb az infláció az Európai Unióban, és most ez a viszonyítási alap. Másfelől – folytatta – a reálkeresetek a 2009-es szintre estek vissza, így az embereknek nincs pénze vásárolni, a kormányzati gazdaságpolitika pedig a beruházások, a kereslet és a fogyasztás visszaeséséhez vezetett, így nincs inflációs nyomás.