Drága barátaim, megint házhoz megyek a pofonért
Én nem akarok egy pukkancs, sértett, nárcisztikus, hazudozós, bosszúálló, populista elnököt.
Mintegy hetven, az alaptörvény módosítása ellen tiltakozó civil aktivista hatolt be csütörtökön reggel a Fidesz-székház udvarára – írja a hvg.hu. A tüntetők az épületbe nem jutottak be.
A hvg.hu tudósítója szerint körülbelül hetven civil aktivista hatolt be a Fidesz Lendvai utcai székházába. A demonstrálók azért akarták elfoglalni a kormánypárt székházát, hogy tiltakozznak az alaptörvény legújabb módosítása ellen, ami egyebek mellett tovább korlátozná az Alkotmánybíróság jogkörét, illetve lehetővé tenné a hallgatói szerződés, valamint a hajléktalanok kriminalizálásának lehetőségét is.
Az MTI tudósítójának azt mondták a tüntetők – akik a bejáratot védő vaskapun másztak át, de az épületbe nem jutottak be –, hogy nincs szervezőjük, spontán gyűltek össze.
A hvg.hu szerint a rendőrök már megérkeztek a helyszínre, és igazoltatják a Fidesz-székház udvarán földön ülő tüntetőket. A portál szerint az egyik kiérkező rendőrautó karambolzott egy másik kocsival.
Frissítés
Az MTI tudósítása szerint az épület udvarán üldögélő tüntetők kifeszítettek egy „Az alkotmány nem játék” feliratú transzparenst. Többen papírlapokat akasztottak a nyakukba, amelyeken többek között „tisztességes kampányt, szabad választást”, „hajléktalannak lenni nem bűn”, „független igazságszolgáltatást”, „állami önkénytől mentes egyházakat”, valamint „szabad egyetemen szabad tanulást” feliratok olvashatóak.
A rendőrség azt kérte a résztvevőktől, hogy ne menjenek be az épületbe, mert azzal szabálysértést követnek el.
Az udvaron, az épület bejáratánál kisebb dulakodás alakult ki. Egy embert a rendőrök ölben vittek ki, mert a férfi megpróbált behatolni a székházba. A rendőrök azt mondták, hogy a fiatalember ellenszegült a rendőri intézkedésnek, ezért őt megbilincselték és elszállították a helyszínről.
Az egyik résztvevő újságírónak azt mondta, addig akarnak a székháznál maradni, amíg „a gyalázatos módosítást” vissza nem vonják.
A hvg.hu felhívta a Fidesz székházát is, ahol közölték, hogy nem zavarja napi munkájukat a székházfoglalás.
Frissítés
Az Index azt írja, hogy a tüntetés hírére a DK is bejelentette, hogy csatlakozni, de a demonstrálók közölték, hogy ha a DK-sok odamennek, ellenük is tüntetnek majd.
A portál szerint negyed 12-kor kijött az épületből egy ember, aki jelezte a demonstrálóknak, hogy magánterületen vannak, és felszólította őket a távozásra. Ugyanezt tette a rendőrök parancsnoka is, de a tüntetők nem mozdulnak.
Frissítés
A hvg.hu szerint többen be is jutottak az épületben – ekkor kisebb dulakodás tört ki a tüntetők, a biztonságiak és a dolgozók között –, majd az előtérben leültek a földre.
Kocsis Máté és Selmeczi Gabriella helyszínen tartott sajtótájékoztatója előtt kekszet vitt a tüntetőknek.
A korábban a rendőrök által elvitt férfit nem sokkal két óra után kiengedték, szabálysértéséi bírságot kapott.
Közben Bencsik András, a Demokrata főszerkesztője, a Békemenet egyik szervezője arra szólította fel követőit a Facebookon, hogy ha tehetik, menjenek a Fidesz székházához.
Frissítés
A HVG szerint délután fél négy körül a Békemenet molinójával felszerelkezett ellentüntetők jelentek meg a Fidesz székházánál. Ugyanekkor a tüntetők egyike felmászott a Lendvay utcai székház egyik földszinti erkélyére, és ott többek között egy „Az alkotmány nem játék” feliratú transzparenst helyezett el. Az egyik résztvevő újságíróknak elmondta, addig kívánnak maradni, amíg az alkotmánymódosítás tervét vissza nem vonják.
Közben a Haza és Haladás is reagált a Fidesz közleményére: elmondták, hogy Bajnai Gordonnak semmi köze a tüntetéshez, „ezt pedig a Fidesz is tudja”. A Párbeszéd Magyarországot képviselő Karácsony Gergely közölte, szolidáris a tüntetőkkel, a helyszínen pedig megjelent a DK-s Vadai Ágnes is, de őt a tüntetők elküldték.
Frissítés
Egy meglehetősen kis, ám agresszív, Bajnai Gordon mozgalmához köthető csoportnak tulajdonította Kósa Lajos a budapesti Fidesz-székházba való „betörést”. Szerinte látható, hogy „szerveződik a Bajnai-gárda”.
A Fidesz alelnöke csütörtöki debreceni sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: a demokráciában az a szokás, hogy az érveinket elmondjuk, és ha kell, legális eszközökkel képviseljük azokat. A demokrácia és az alkotmányosság ellen léptek fel azok, akik betörtek a székházába, mert a politikai vélemény kinyilvánításába nem fér bele az erőszak alkalmazása – vélekedett. Debrecen polgármestere szerint Bajnai Gordon Együtt 2014 mozgalmát támogatják azok, akik „egyetemet foglaltatnak el másokkal vagy a csütörtökihez hasonló erőszakos cselekedeteket szervezik”.
Nem lehet nem észrevenni, hogy mi történik az országban, ez a provokáció egy folyamat része – vélekedett Kósa Lajos. Szokatlannak és egyben riasztónak nevezte azt, hogy demokrácia és jogállamiság idején bizonyos politikai erők elfogadhatónak tartják a magánterületre történő erőszakos behatolást, majd hozzátette: a demokráciát érte rendkívül súlyos támadás. Kósa Lajos az MTI kérdésére elmondta: megfontolják, hogy jogi lépéseket tegyenek-e a behatolók ellen. Ehhez kapcsolódva kiemelte, hogy a rendőrség nem lépett fel agresszíven, nem ült fel a provokációnak. „Mi mások vagyunk, nem uszítjuk rá senkire a rendőrséget gyurcsányista módon” – közölte. A politikus kitért arra, hogy Magyarországon szólás- és gyülekezési szabadság van, nincs cenzúra, így félreértéseken alapulnak a hasonló vádak. A magyar alkotmánynak integráns része az emberi jogok egyetemes nyilatkozata és az emberi jogok európai chartája.
Megítélése szerint a mostani alkotmánymódosítás nem szűkítette, hanem bővítette az alkotmányossággal kapcsolatos vizsgálatok lehetőségét az Alkotmánybíróságnál is. „Annyit kértünk ebben a szabályban, hogy az Alkotmánybíróság ne puskázzon egy korábbi alkotmányra vonatkozó alkotmányossági értelmezéseiből” – szögezte le. Mint mondta, éppen ők védik az alkotmányosságot azzal, hogy a taláros testület határozatait figyelembe véve módosítják az alaptörvényt. Példaként hozta fel az egyházakat érintő szabályozás kérdését, valamint a választási regisztráció elvetését.