Német védelmi miniszter: Nincs szükség EU-hadseregre

2013. február 02. 11:18

Thomas de Maiziére német védelmi miniszter szerint nem kell létrehozniuk az uniós tagországoknak egy közös hadsereget, hanem inkább jobban együtt kellene működniük egymással, az Európai Uniónak pedig a NATO-val.

2013. február 02. 11:18

Thomas de Maiziére szerint a közös európai hadsereg gondolata sokakat riaszt, ezért inkább az együttműködésre kell koncentrálni. Érdemes lenne például összehangolva használni a kapacitásokat a légi felderítés és a repülés közbeni tankolás vagy éppen a logisztika és a kiképzés területén – mondta a német védelmi miniszter pénteken a müncheni nemzetközi biztonságpolitikai konferenciát megnyitó beszédében. Hangsúlyozta, hogy az anyagi lehetőségek igen korlátozottak, az uniós országok ezért csak a hatékonyság fokozásával tudják növelni védelmi képességüket. Az EU és a NATO között is szorosabb együttműködésre van szükség. Nem arról kell beszélni, hogy „EU vagy NATO, hanem arról, hogy EU és NATO, okos munkamegosztásban”. Németország ezzel összefüggésben hozzá kíván járulni ahhoz, hogy „Franciaország mind inkább NATO-barát, Nagy-Britannia pedig EU-barát” politikát folytasson.

 
Az EU és az Egyesült Államok viszonyáról szólva Thomas de Maiziére kiemelte: az európaiak és az amerikaiak számíthatnak egymásra, hiszen az EU az Egyesült Államok számára talán nem az elképzelhető legjobb partner, de az biztos, hogy a lehetséges partnerek közül a legjobb. A német védelmi miniszter szerint helyes döntés volt a francia katonai akció megindítása Maliban. Az intervenció azonban csak egy hosszú folyamat első része, a tartós békét pedig nem garantálja a katonai fölény. Az EU-nak fontos szerepe lehet a hosszabb távú stabilizációban, a NATO-t kiegészítve sokat tehet a katonai, politikai és gazdasági lépések összehangolásáért – mondta Thomas de Maiziére.
 
A 49. müncheni nemzetközi biztonságpolitikai konferenciára csaknem 90 országból érkeztek részvevők a bajor fővárosba, köztük Joe Biden amerikai alelnök és a washingtoni szenátus tíz tagja, több mint tucatnyi ország – köztük Irán és Oroszország – külügyminisztere, nagyjából 10 kormányfő, csaknem 70 védelmi miniszter és több mint 50 vállalatvezető. Magyarországot Hende Csaba honvédelmi miniszter képviseli. A vasárnapig tartó informális tanácskozáson egyebek között a mali és a szíriai válságról, az iráni hatalmi törekvésekről, az euróövezeti válságról, a délkelet-európai és kaukázusi biztonsági helyzetről, és az európai védelmi politika jövőjéről tartanak pódiumbeszélgetéseket, előadásokat.

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
HSL
2013. február 02. 17:59
a hidegháborúban sem sikerült pár alap lőszert leszámítva a szabványosítás nyugaton most pláne nem lesz ajrohadsereg
Ursa Maior
2013. február 02. 14:06
Aztán ha kialakul egy válsághelyzet (mint amilyen pl. a délszláv háború is volt), akkor majd megkérjük Sam bácsit, hogy legyen olyan szíves megint kapára-kaszára-anyahajóra pattanni, s ugyan ugorjon már át ismét tisztába tenni Európát. No amíg ez így van/lesz, addig ne csodálkozzunk, hogy az EU csak világpolitikai csicska.
egysegelem
2013. február 02. 12:20
Nem csak kozos hadsereg kellene, de teljesen kozos penzbol finanszirozott fejlesztesek, teljesen felesleges pl. a svednek, franciaknak, (regebben birteknek) kulon vadaszgepet fejleszteni. Az eurofighter jo kezdet volt, azt kellene folytatni. Az osszes tobbi haditechnikai fejlesztessel ugyanigy, es olyan iranyban is, mint pl. repulogep anyahajok, amit igazan egyedul egyik orszag sem bir el.
heep
2013. február 02. 12:15
Az valószínűleg katonaszakmai vita tárgya, hogy milyen együttműködési forma a leghatékonyabb az EU államok között. Közös hadsereg vagy hatékonyabb együttműködés. De bármelyiket is választjuk sokkal nagyobb, erősebb katonai potenciált kellene az EU-nak felmutatni. Megegyező erejűt az USA-val. És nem csak lokálisan hanem, mint az amiknak is, globálisan bevethetőt .
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!