Tuskék nekimentek a lengyel-magyar barátság bázisának
A varsói Lengyel–Magyar Együttműködési Intézet sorsa hajszálon múlik.
A Demokratikus Koalíció (DK) megfontolásra érdemesnek tartja, hogy a politikát szabályozott, nyílt és átlátható módon beengedjék az egyetemekre – mondta csütörtöki, budapesti sajtótájékoztatóján Molnár Csaba.
A független képviselő a felvetést az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Bölcsészettudományi Kara (BTK) hallgatói önkormányzatán (HÖK) készült hallgatói listákkal indokolta. Úgy fogalmazott, hogy a kirobbant listabotrány nem csak megalázó azokra nézve, akikről adatokat gyűjtöttek, de valószínűleg súlyos bűncselekmény is, mert a készítői visszaéltek a személyes adatokkal. Hangsúlyozta, hogy nem magánakcióról van szó, mert látszik, hogy „szélsőjobboldali (...), a Jobbikhoz kötődő fiatalok”, a párt leendő politikusai tartottak egy nagy és törvénytelen adatgyűjtő akciót.
A Demokratikus Koalíció véleménye szerint nem vált be az az intézkedés, amelyik kitiltotta a pártokat az egyetemekről, mert a pártpolitika, mégpedig annak a „legeslegrosszabb arca” ott van a felsőoktatási intézményekben – folytatta. A DK ezért megfontolásra javasolja, hogy osztrák és német mintára engedélyt adjanak arra, hogy a politika szabályozott, versengő nyílt és átlátható módon az egyetemi élet részévé váljon – közölte.
Szavai szerint a hallgatói önkormányzatokat nem a mostani átláthatatlan, „háttérmutyis” módon, hanem egy átlátható verseny során kellene megválasztani. Az osztrák felsőoktatási intézmények többségében egyetemi pártok működnek, amelyek egymással küzdenek a hallgatói önkormányzati választásokon – hozott példát. Megjegyezte, ezek a pártok nem mindig egyeznek meg a valós politikai erőkkel, habár az utóbbiak is ott vannak az egyetemeken.