A megörökölt adósság terhének továbbcipelésével semmiképpen sem lehet azon települések polgárait büntetni, akiknek korábbi vezetői nem voltak előrelátóak – mondta Kövér László, aki szerint nem lehet azokat a vezetőket sem büntetni, akik a 2010-es választások után az adósságot előidézők helyébe léptek.
„Nem a helyi képviselők, közösségek felelősségét kell keresni, hanem az államszervezet átalakításának keretében nyitni egy új fejezetet a gazdálkodásban is, és ennek egyik elemeként tehermentesíteni az önkormányzatok jelentős részét” - mondta.
Hangoztatta ugyanakkor, hogy a jövőben szigorú szabályok akadályozzák meg az önkormányzatok ilyen mértékű eladósodását.
Tiffán Zsolt, a Baranya Megyei Közgyűlés fideszes elnöke, országgyűlési képviselő arról szólt, hogy Baranya 301 településéből 175 érintett a konszolidációban, tőlük az állam mintegy 38 milliárd forint adósságot vállal át. Utalt rá, hogy a kormány döntése értelmében az ötezer lakosúnál kisebb települések adósságát teljesen, az ennél nagyobbakét pedig 40-70 százalékos mértékben vállalja át az állam, többi között a helyi bevételeket figyelembe véve.
A politikus jelezte: a konszolidációval Sásd és a környező települések is nagy tehertől szabadulnak meg, sok község már napi működési gondokkal küszködött.