A szakszervezetek még kételkednek, de már elismerik: a vártnál nagyobb lesz a pedagógusbér-emelés
Átlagosan 21,2 százalékkal tervez a kormány.
Jövőre már csak alig több mint 31 ezer államilag finanszírozott helyet hirdetnének meg. Az államilag finanszírozott jogász- és közgazdászképzés teljesen megszűnhet majd, de a többi terület keretszámai is jelentősen csökkennek majd – írja a Népszabadság egy birtokába került előterjesztésre hivatkozva.
A Népszabadság birtokába került jogszabálytervezet szerint az idei csökkentés után jövőre további 27 milliárd forintot vonna ki az állam a felsőoktatásból. Már az idei év is komoly nehézségeket okozhat, hiszen a portál értesülései szerint 17 milliárdot zárolt a kormány az Emberi Erőforrások Minisztériumánál, amiből 7 milliárdot a felsőoktatástól vonnának el. Az erről szóló leveleket a napokban kapják kézhez a rektorok. A megszorítás legsúlyosabban a kiemelt tudományegyetemeket érinti majd.
Egy október 25-én készült kormány-előterjesztés szerint tovább csökkennek az államilag finanszírozott felsőoktatási keretszámok is, jövőre már csak 31340 ilyen hellyel számolnak – ez hétezerrel kevesebb a tavalyi számnál. Biztosítanának ötezer részösztöndíjas helyet, amiből négyezer az esélyegyenlőség biztosításra létrehozott keretben szerepel.
Jövőre egyáltalán nem finanszírozná az állam a jogász- és közgazdászképzést. A dokumentum szerint a bölcsészképzések idei 2700 helyett jövőre csak 2000 államilag finanszírozott helyet kapnának, agrárterületen 2000-ről 1500-ra, informatikusképzések esetén 4550-ről 3430-ra csökkentenék az államilag támogatott helyek számát. Megvágnák a természettudományos terület államilag finanszírozott keretszámait 4000-ről 2725-re, de csökkentenék az orvosi képzések állami keretszámait is 3200-ról 2850-re, a műszaki területét pedig 10 600-ról 8800-ra.
A NOL azt írja, az előterjesztés készítői azzal magyaráznák a kormány által propagált területek keretszámainak csökkentését, hogy az egész képzési palettát tekintve az említett területek aránya még így is nőni fog. A dokumentum szerint egyébként drasztikusan, 19 600-ról 15 500-ra csökkentené a mesterképzési keretszámot a kormány.
A NOL azt írja, maga a dokumentum is elismeri kockázatként, veszélybe kerülhetnek az EU 2020 célkitűzései, vagyis hogy 2020-ig a fiatalok körében 40 százalékra emelkedjen a felsőfokú végzettséggel rendelkezők aránya. A lap szerint arra nem tér ki az előterjesztés, hogy a változások hogyan érintenék az intézményrendszert, de az általuk megkérdezett szakemberek szerint a változások megroppanthatják a felsőoktatást.