Karácsony megkezdte a riogatást: az étkeztetés leállításával fenyeget (VIDEÓ)
Komoly szankciókat helyezett kilátásba a főpolgármester, amennyiben a főváros teljesíti kötelezettségét.
Zárt ajtók mögött megkezdődött az LMP kétnapos kongresszusa, amelyen a résztvevők többek között az együttműködésről és ezen belül a szövetségesi politikáról is döntenek. Karácsony Gergely leszögezte: nem teszik meg Orbánnak azt a szívességet, hogy ne legyenek egységesek.
Zárt ajtók mögött megkezdődött az LMP kétnapos kongresszusa, amelyen a résztvevők többek között az együttműködésről és ezen belül a szövetségesi politikáról is döntenek. A rendezvényt a Csillebérci Ifjúsági és Szabadidőközpontban, egy tornacsarnokban tartják.
„Minden kiderül” válaszolta az újságírók kérdéseire Jávor Benedek frakcióvezető, míg Mile Lajos frakcióvezető-helyettes azt mondta, hogy felkészült delegáltak érkeztek, ezért biztos abban, hogy érdemi döntés születik majd. Ennek tartalmát viszont nem akarta megjósolni.
Karácsony Gergely frakcióvezető-helyettes kijelentette, hogy az LMP a döntés után is egységes marad, mert „azt a szívességet nem tesszük meg Orbán Viktornak, hogy ne legyünk egységesek”. Hozzátette, döntést viszont hozniuk kell, mert nem lehet „elkenni” a kérdést, „vagy igent, vagy nemet kell mondani”. Az LMP-n belül arról nincs vita, hogy az Orbán-kormányt le kell váltani, azt kell eldönteni, hogy ehhez milyen stratégiát kell megvalósítani – közölte végül.
Schiffer András azt mondta, véleménye szerint estére megszületik a döntés, de azt nem tartotta valószínűnek, hogy ez konszenzusos lesz. Azt viszont leszögezte, hogy a határozatot a párt teljes egésze el fogja fogadni. „Az az érdek, hogy a lebegtetés szűnjön meg, legyen egy világos irány, amerre megyünk” – szögezte le.
Szilágyi Péter arról beszélt, hogy habár vannak benne kétségek, de abban biztos, hogy a résztvevők olyan döntést hoznak, amelyik nem elsősorban az LMP, hanem az ország érdekeit tartja majd szem előtt. Szavai szerint pró és kontra elhangzanak majd érvek az együttműködésről, de mint fogalmazott, úgy gondolja, hogy „a haza lelkiismerete is vagyunk ebben a kérdésben”. A képviselő hangsúlyozta, hogy feltételek nélkül semmiképpen nem lehet belemenni egy együttműködésbe, ezért a kongresszuson azt is el kell dönteni, hogy a pártjuk által követett értékek megvalósíthatóak-e az Együtt 2014-gyel közösen.
Az LMP hétvégi kongresszusán a tervek szerint további döntéseket is hoznak. Előreláthatóan szombaton határoznak a parlamenti képviselőjelöltek kiválasztásának és a listaállításnak a szabályairól. Heltai László azt mondta, hogy ezt nem befolyásolja az sem, ha a résztvevők korábban az együttműködés valamelyik formáját választják, mert most csak azt szabályozzák, hogy milyen kritériumok alapján válasszák ki saját jelöltjeiket. Az LMP-sek a vasárnapi napirend szerint a párt alapszabályán hajtanak végre kisebb módosításokat, illetve szervezeti átalakításokról, például a pártigazgatói poszt létrehozásáról szavaznak.
Az LMP kongresszusát – annak ellenére, hogy az asztalokat a párt színeit idéző zöld terítőkkel takarták – mégis a sárga uralja. A megjelentek sárga karszalagot, kitűzőt és szavazólapot kaptak. Emellett feltűnt a tavaly januári kongresszusról ismert peták is: egy lyukas fémkorong, amelyért cserébe annak gazdája két percig beszélhet. Aki hosszabban akar hozzászólni a vitához, az elkérheti bárki petákját, illetve a delegáltak el is ajándékozhatják azokat a nekik szimpatikus felszólalóknak.
A rendezvényre többen is gyerekekkel érkeztek, nekik egy gyermekmegőrzőt is kialakítottak. A kicsik mellett feltűnt két tacskóra hasonlító kutya – az LMP-sek elmondása szerint Berci és Rozi – akik már a kongresszus előtt bebarangolták a termet.
Frissítés:
Az LMP kongresszusán elhangzottaknak nemcsak a magyar társadalomra és politikára lesz hatása, hanem európai jelentősége is van - mondta a rendezvény előtt újságíróknak az Európai Zöld Párt (EGP) társelnöke. Reinhard Bütikofer az európai zöldek főtitkárával, Jacqueline Cremersszel együtt vendégként vesz részt a kongresszuson.
Frissítés:
Levették az LMP kongresszusának napirendjéről a jelöltállítás szabályainak megvitatását. Heltai László szóvivő az MTI-nek korábban azt mondta: jelenleg öt elképzelés van terítéken, amelyek a teljes önállóságtól a más szervezetekkel való együttműködés különböző formáiig terjednek. Ha a meghívottak az együttműködésre szavaznak, akkor egy külön határozatot is meg kell hozniuk arról, hogy milyen viszonyt alakítsanak ki az Együtt 2014-gyel. Az előzetes tervek szerint ezt követően határoztak volna a parlamenti képviselőjelöltek kiválasztásáról és a listaállítás szabályairól, de a megjelentek döntése alapján ezt a pontot levették a napirendről.
Frissítés:
Az LMP-nek igent kell mondania az Együtt 2014-gyel való együttműködésre, azt viszont semmi sem indokolja, hogy csatlakozzon is a mozgalomhoz – mondta szombaton az MTI-nek Róna Péter. Az LMP pártalapítványa, az Ökopolisz társelnöke azután nyilatkozott, hogy zárt ajtók mögött felszólalt a párt XX. kongresszusán.
A közgazdász „égetően sürgősnek” nevezte az Orbán-kormány leváltását, ezért ebben a kérdésben maradéktalan és feltételek nélküli együttműködést javasolt a megjelenteknek. Megjegyezte: afelől sincsenek kétségei, hogy Bajnai Gordon és az Együtt 2014 őszintén és komolyan szorgalmazza a jogállamiság helyreállítását, így ebben a témában is együtt kell működniük. Hozzátette ugyanakkor, hogy a két szervezet gazdaság- és társadalompolitikájában óriási a távolság. Hangsúlyozta, hogy az LMP részletesen kidolgozta az ország jövőjéről szóló gazdaság-, energia- és társadalompolitikai elképzeléseit, az Együtt 2014 viszont még csak most készíti saját programját.
Róna Péter azt mondta, az eddig napvilágot látott információk alapján viszont nem látja, hogy ez a program bármiben is eltérne a Gyurcsány- és Bajnai-kormányétól, bárhol is újraértékelné az Új Magyarország Fejlesztési Tervben rögzítetteket. „Ez továbbra is egy tőke által szerkesztett, a tőke feltételeit és igényeit szolgáló elképzelés”, pedig a tőkére épített gazdasági és társadalmi szerkezetek kora elmúlt – mondta. Hozzátette, hogy ha elkészül az Együtt 2014 végleges programja, akkor lesz miről beszélni és „lehet, hogy ebből a beszélgetésből kikerülnek azok a közös nevezők, amelyekre építeni lehet”. Egy mostani csatlakozásnak viszont Róna Péter sem a szükségességét, sem az értelmét nem látja.