Az Ipsos Zrt. a Magyar Telekom Nyrt. és az Origo Zrt. megbízásából, a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületével (MTE) együttműködve tavaly októberben felmérést készített az internetezők kommentelési szokásairól, valamint a kommentekhez, hozzászólásokhoz kapcsolódó attitűdjeiről. Az MTE és a Nemzeti Média- és Hírközlési hatóság (NMHH) együttműködésében egy másik elemzés is készült, ami a felhasználói hozzászólások megítélésének bírósági gyakorlatát vizsgálta. A cél a kommentek kérdésköréről szóló további társadalmi és szakmai viták megalapozottabbá, tényszerűbbé tétele, valamint hogy kiindulópontként szolgáljanak a médiában jelenlévő vélekedések verifikálásához, árnyalásához – olvasható a tanulmány összefoglalójában.
A kommentfolyam értelmes vita, sok olvasóval
Leglényegesebb tanulságként, első pontban az MTE azt jelöli meg: „A kommentek a magyar nyilvánosság negatívumokkal terhelt, mégis kielégítően működő, jelentős felhasználói tömeg által igénybe vett részét jelentik. Bármilyen beavatkozás célja csak a működő rendszer pozitívumainak megőrzése és erősítése, az igazolhatóan létező negatívumok kiküszöbölése lehet, és nagy óvatossággal kell megtervezni, megvalósítani.”
A tanulmányból kiderül: a komment kifejezést ismerő internetezők 70 százaléka gyakran olvas és/vagy ír kommentet, míg csupán 6 százalék azok aránya, akik soha nem olvasnak és nem is írnak hozzászólást. A felhasználók 75 százaléka szerint a kommentek többsége, vagy legalább a fele „értelmes vita, beszélgetés”, ugyanakkor csak kevesek vélik úgy, hogy a kommentelők véleménye a teljes olvasótábor véleményét képviseli. Kiderült: az „elsőzők”, „offolók”, „trollok”, vagyis a „komolytalan provokatívak” csoportjába mindössze a felhasználók 16 százaléka sorolható.
A komment, mint a szólásszabadság manifesztációja
Második alappillérként a vitaanyag leszögezi: „A kommentek a szólásszabadság gyakorlásának fontos felületét jelentik; főszabályként alkotmányos védelem alatt állnak, és a társadalmi nyilvánosságban játszott szerepük miatt támogatandóak”. Kifejti: az internetezők kiemelkedően fontosnak tartják a kommentelés széles körű, mindenkire vonatkozó lehetőségét, és többségük egyet ért azzal, hogy a kommentelés a szólásszabadság megvalósulásának terepe. 82 százalék gondolja úgy, hogy mindenkinek joga van kifejtenie véleményét, és a véleménynyilvánítás valóban, mint elsődleges indok jelenik meg a kommentelők körében. Összességében a magyar internetezők egyértelműen a kommentelés, mint lehetőség megtartása mellett teszik le voksukat.