Súlyos visszaélések Európa leggazdagabb országában – azonnali változásokról döntöttek
A program eredetileg a fájdalomcsillapításra irányult.
Összesen mintegy száz tényállás esetében kellett feljelentést tenni a Honvédelmi Minisztérium átvilágítása során.
Az Országgyűlés honlapján olvasható válaszban Hende Csaba honvédelmi miniszter Juhász Ferenc szocialista képviselő, volt honvédelmi miniszter kérdésére közölte: feljelentést tettek a HM Zrínyi Kommunikációs Szolgáltató Nonprofit Kft.-nél történt visszaélések miatt, elsősorban hűtlen kezelés, magánokirat-hamisítás és versenyt korlátozó megállapodás közbeszerzési eljárásban bűncselekmények miatt. A nyomozás lezárult, annak nyomán vádemelésre kerül sor – tette hozzá.
Szabálytalanságokat találtak a HM Rekreációs és Kulturális Nonprofit Kft.-nél is; összesen 17 feljelentést tettek hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt. Ezekben az ügyekben még tart a nyomozás – fűzte hozzá. A HM Térképészeti Nonprofit Kft. esetében hűtlen kezelés és egyéb bűncselekmények miatt tettek feljelentést, de ezeket az ügyeket a hatóság megszüntette bizonyítottság vagy bűncselekmény hiányában. A miniszter tájékoztatása szerint tart a nyomozás a ZMNE Bolyai János Katonai Műszaki Főiskolai karának értékesítése körüli visszaélésekben, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetemen történtek miatt pedig már vádemelés is született sikkasztás, vesztegetés és a számviteli fegyelem megsértése miatt.
A HM másik két cégénél – a HM Elektronikai, Logisztikai és Vagyonkezelő Zrt.-nél és a HM Currus Gödöllői Harcjárműtechnikai Zrt.-nél – is találtak visszaéléseket; a feljelentéseket hűtlen kezelés, magánokirat-hamisítás és adócsalás miatt tették. A HM Currus Zrt. esetében a nyomozást az illetékes rendőr-főkapitányság megszüntette, ami ellen a tárca panasszal élt. Bírósági szakaszban tart már a „tábornok-perként” elhíresült eset, ami vesztegetés és más bűncselekmények miatt tett feljelentéssel indult – írta Juhász Ferencnek válaszában Hende Csaba.