Politikai válság Romániában: a magyargyűlölő politikusok megóvták az Alkotmánybíróság döntését
George Simion beadványában azt állította, hogy az Alkotmánybíróság (CCR) december 6-i döntése rendkívül veszélyes precedenst teremt.
Az LMP egy, a pártot felkereső közmunkáson keresztül fordult az Alkotmánybírósághoz a közmunkabérek heti kifizetése, és annak mértéke miatt.
Az LMP segítségével fordul az Alkotmánybírósághoz egy közmunkás a neki járó bérek ügyében – jelentette be Szél Bernadett, a párt országgyűlési képviselője. Közlése szerint a beadvánnyal egyfelől azt akarják elérni, hogy a közmunkások ne hetente, hanem havonta kapják a bérüket, másfelől szeretnék, ha a minimálbér szintjére emelnék a nyolc órában dolgozó közmunkások járandóságát. Hangsúlyozta: a törvényi változások miatt csak az érintett fordulhat az Ab-hez, ezért a beadványt nem ők, hanem egy a pártot az ügyben felkereső közmunkás fogja nyújtja be. Hozzátette: az LMP várja a további jelentkezőket is, akik számára beadványmintákat készített és ügyvédi segítséget is nyújt.
Mile Lajos képviselő a beadványt indokolva életszerűtlennek és rossznak nevezte a heti fizetések rendszerét. Hangsúlyozta: az önkormányzatok nehezen tudják kigazdálkodni a heti kifizetéseket, amelyek ráadásul az adminisztrációs terheiket is növelik. Hozzátette: a rendszer a közmunkásoknak is rossz, hiszen nekik nem hetente, hanem havonta kellene rendezniük a számláikat.
Szél Bernadett elmondta, azt is szeretnék, ha az Alkotmánybíróság megvizsgálná, megfelel-e az egyenlő munkáért egyenlő bért elvének az, hogy a közmunkások csak 47 ezer forintot kapnak nyolc óra után, míg a nyílt munkaerőpiacon ugyanezért legalább minimálbér jár. Mile Lajos egy kérdésre válaszolva közölte, ennek az emelésnek a forrásait a felesleges látványberuházások leállításával és a korrupció visszaszorításával meg lehetne teremteni.