Friss kutatás: egy egész társadalmi réteg ellenzi Ursula von der Leyen legújabb tervét
A magyar gazdák ellenzik a brüsszeli javaslatot.
A Financial Times közép- és kelet-európai nyugdíjrendszereket vizsgáló cikkében hosszan kitért Magyarországra. A cikk a legrosszabb példaként említi a magánnyugdíjak 2010-es államosítását.
A Financial Times Közép és Kelet-Európa államainak nyugdíjpolitikájával foglalkozó cikke kitért a magyar nyugdíjrendszer átalakítására is. A cikk szerint most nagyobb problémák vannak: a munkahelyi nyugdíjak rossz kezelése Közép- és Kelet-Európa legtöbb országában egyaránt kiábrándította a megtakarítókat és a szolgáltatókat. A lap a legrosszabb példaként Magyarországot említi, ahol a munkahelyi nyugdíjakat 2010-ben eredményesen államosították, melyeket a kormányzat a költségvetési hiány kezelésére használta. A második pillért Magyarországon többé-kevésbé megölték – nyilatkozta Christa Bernbacher, a Raiffeisen Capital Management térségi vezetője. A vagyont áttették az egyes (állami) pillérbe, és nagy valószínűség szerint már elköltötték más kötelezettségekre – tette hozzá.
A cikk szerint a megtakarítók érthetően bizalmatlanok. A magyaroknak március végéig kellett határozniuk arról, hogy a második pillér rendszerében maradnak-e. Az RCM és a GfK felmérése szerint csak az öt százalék tervezte ezt. A Financial Times szerint a felmérés azt mutatja, hogy a magyarok nem tudják azt, hogy mit kezdjenek a nyugdíjakkal. A megkérdezettek 56 százaléka fontosnak tartja a magánynyugdíjról való gondoskodást. A magyarok 58 százaléka nem takarít meg nyugdíjára – emeli ki a lap. Ez az érték a cikk szerint sokkal magasabb a többi vizsgált országénál: Szlovéniában ez az érték 43 százalék, míg a Cseh Köztársaságban 41 százalék. A cikk kitért arra, hogy a szolgáltatók elkezdtek kivonulni a munkahelyi nyugdíjak területéről – idézi a brit gazdasági lap írását a Médianéző.