Ki vagy te, Szent Miklós?
December 6-a körül még midig nagy kérdés, hogy ki áll nyerésre: a szegényeket és gyermekeket gyámolító püspök vagy a mitikus lény, akit megannyi névvel illetnek a világ különböző országaiban.
Az elmúlt két esztendőben Magyarországon számos olyan intézkedés született, amely hozzájárulhat a gyermekek testi és lelki fejlődéséhez, megfelelő és biztonságos környezetük kialakításához, megtartásához és fejlesztéséhez – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) a Nemzetközi Gyermeknap alkalmából.
A magyar kormány kiemelt figyelmet szentel a gyermekek jövőjének, hiszen a gazdasági válságtól sújtott Európában felértékelődnek azok a befektetések, amelyek hosszú távon is megőrzik értéküket – közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) vasárnap, a Nemzetközi Gyermeknap alkalmából kiadott közleményében az MTI-vel.
A közlemény szerint az elmúlt két esztendőben Magyarországon számos olyan intézkedés született, amelyek hozzájárulhatnak a gyermekek testi és lelki fejlődéséhez, megfelelő és biztonságos környezetük kialakításához, megtartásához és fejlesztéséhez. Az elmúlt időszakban elfogadták a Nemzeti Alaptantervet, valamint az új köznevelési törvényt, amelynek egyik fontos célkitűzése, hogy megteremtse a nyugodt, minőségi nevelés és oktatás feltételeit. Ennek részeként egyebek mellett bevezetik a gyermekek lelki egészségét is szolgáló mindennapos testnevelés órát, lehetőség nyílik megfelelő tehetséggondozásra, vagy épp bizonyos területeken az elmaradások pótlására.
Az örökbefogadói gyes bevezetése jelentősen segítheti a családba került gyermekek beilleszkedését. A gyermekvédelmi törvény módosításával egyebek mellett egyszerűbbé és gyorsabbá válik az örökbefogadás. Az örökbefogadást összekapcsolták a magzatvédelemmel, ezzel esélyt adhatnak a magzatnak az életre, a meddő pároknak pedig a gyermeknevelésre.
Az Emmi közleménye felidézi, hogy a gyes folyósítási idejét visszaállították három évre, a nagycsaládosok gyermeknevelési támogatása is újra a gyermek 3 éves korának betöltésétől folyósítható. A kormány döntésének köszönhetően minden rászoruló általános iskolás, egészen a 8. osztályig ingyenes étkezésben részesülhet, a kormány ismét támogatja a családok otthonteremtését, valamint a helyi családerősítő programokat, „családi erőforrás központok” létrehozását.
A gyerekszegénység elleni küzdelem terén a kormányváltás óta eltelt időszakban az életút elvet követik, olyan támogatási láncot hoztak létre, amelynek minden láncszeme egy-egy korosztályt jelent. A legkisebb gyerekek és szüleik a Biztos Kezdet Gyerekházak segítségével kapnak lehetőséget szocio-kulturális hátrányok leküzdésében és a problémamentes óvodakezdésben, és elindultak a komplex kistérségi gyerekesély-programok. A hátrányos helyzetűeknek szánt ösztöndíjak ma az oktatás minden szintjén elérhetőek és teljesítményre alapoznak.
A nemzeti kormány a következőkben is törekedni fog arra, hogy a gyermekek hozzájuthassanak a legjobb lehetőségekhez, éljenek akár vidéken vagy városban, legyenek tehetősebbek vagy szegények, rendelkezzenek odafigyelő szülőkkel vagy épp felelőtlenekkel, legyenek tehetségesek vagy segítségre szorulók. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma figyelmének középpontjába az embert állítja, közülük is a legkiemelkedőbb törődéssel a gyermekek felé kíván fordulni a jövőben is – hangsúlyozta a tárca a közleményben.