Schmitt Pál beszéde után – melyben bejelentette lemondását – a frakcióvezetők reagáltak az államfő szavaira. Elsőként Jávor Benedek szólalt fel. Az LMP frakcióvezetője szerint az egyetlen vállalható döntés a lemondás volt. Jávor szerint az, hogy ez eddig húzódott az ügy, a kormánypárti képviselők szégyene, mint ahogy az is, hogy Schmitt magyarázkodásában azokat támadta meg, akik kiálltak az egyetlen becsületes döntés mellett. Az LMP-s politikus azt mondta, elismeréssel tartoznak Schmittnek a lemondásért, de a kormánypárti képviselők az erkölcs vizsgáján megbuktak.
Vona Gábor a Jobbik részéről szintén örült a döntésnek. A politikus szerint ha Schmitt lelkiismerete tiszta lett volna, akkor megvárta volna a frakciók reakcióját és reagált volna rájuk. Vona szerint a felelősség valójában Orbán Viktoré. Kritizálta, hogy a kormányfő ugyanakkor nem vállalja a felelősséget, és úgy tett, mintha ehhez semmi köze nem lett volna. A Jobbik elnöke szerint az államfői tisztség renoméját csak úgy lehetne helyreállítani, ha közvetlenül választanánk köztársasági elnököt. Vona odaszólt a szocialistáknak is, hogy bár még nem hallotta Mesterházy Attila beszédét, tudja, hogy mit fog mondani, és elképesztőnek tartja, hogy ők beszélnek hitelességről Horn, Medgyessy és Gyurcsány ügyei után.
Mesterházy Attila szerint napok óta erre a lemondásra várt az egész ország. Az MSZP frakcióvezetője szerint a becsületes emberek hangja le tudta győzni a becstelenséget. Utalt arra, hogy jobboldaliak is követelték Schmitt lemondását. „Ez legyen intő jel a miniszterelnök számára is, hogy az akarata, a hatalma nem korlátlan. Az emberek gerince erősebb, mint a miniszterelnök akarata. A kétharmad hiába nagy felhatalmazás, nem enged meg bármit. Az önök vezetője nem tévedhetetlen, és ez korlátot jelent az önök hatalmának is” – mondta. Mesterházy egyébként azt javasolta, hogy Schmitt utódját együtt keressék meg, olyat aki tényleg kifejezi a nemzet egységét. Majd felvetette, hogy a Fidesz fontolja meg Sólyom László jelölését.