Korrupciós vádak miatt kell Netanjahunak bíróságra járkálnia
Heti háromszor kell a bíróságon megjelennie a háborúban álló Izrael vezetőjének.
A Transparency International legújabb jelentése szerint magánérdekek érvényesülnek a közérdek helyett a magyar politikában - írja az Index. A tanulmány 13 intézmény és szektor teljesítményét és korrupciós kockázatait értékeli, a politikát és az igazságszolgáltatást éppúgy, mint a médiát és az üzleti szektort.
A Transparency International legújabb jelentéséről, a Nemzeti integritás tanulmányról kiadott közleményében arról ír: az államot befolyásos érdekcsoportok irányítják. Az okok között a politikai és üzleti elit között fonódó szoros kapcsolatrendszert, a kontrollintézmények függetlenségének kétségességét és a jogalkotási folyamat átláthatatlanságát sorolják fel – írja az Index.
A tanulmány 13 intézmény és szektor teljesítményét és korrupciós kockázatait értékeli, a politikát és az igazságszolgáltatást éppúgy, mint a médiát és az üzleti szektort. A TI szerint a magyarországi fékek és ellensúlyok rendszere meggyengült, az intézmények integritása sérült. A párt- és kampányfinanszírozási szabályok nem biztosítják az átláthatóságot; az üzleti szektorban a gazdasági válság és a rohamtempóban zajló jogalkotás a korábbiaknál még zűrzavarosabb helyzetet teremtett; a gazdasági társaságok pedig súlyos adminisztrációs terhekkel és kiszámíthatatlan állami beavatkozásokkal szembesülnek.
A TI szerint a megoldáshoz szükséges legfontosabb lépések közé tartozik a független intézményekre gyakorolt politikai befolyás csökkentése, a párt- és kampányfinanszírozás szigorúbb szabályozása, a közérdekű bejelentők hatékony védelme, és egy valamennyi érintett szektort és intézményt felölelő, átfogó korrupció ellenes program megvalósítása – olvasható az Indexen.