Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
A tavaszi időszakban tervezi tárgyalni az Országgyűlés a gazdaságbiztonságról szóló törvényjavaslatot. Több éves munka lezárásaként 2011 novemberében fogadta el a kormány a nemzetgazdaság biztonsága és védelmi felkészítéséről szóló 2012 és 2030 közötti időszakra vonatkozó átfogó koncepcióját. Jelen cikk a koncepció rövid ismertetésére tesz kísérletet. Írta: Bányász Péter.
A koncepció megszületésének körülményei
A nemzetgazdaság stabil működésének fontosságára az elmúlt években jelentkezett válságkezelés gyakorlata irányította rá a figyelmet. Annak érdekében, hogy a továbbiakban megelőzhetőek legyenek a nem elégséges felkészülésből fakadó válságkezelések, egy olyan hosszú távú koncepció megalkotása szükséges, amely egy átfogó gazdaságbiztonsági rendszer kialakítását foglalja magában. Ennek a rendszernek egyaránt tartalmaznia kell a nemzetgazdaság biztonságos működésének és védelmi felkészítésének normál, illetve válsághelyzetben érvényes feltételeit. A dokumentum célja, hogy katasztrófák, piaci zavarok, válságok idején is megfelelően működjön a gazdaság, illetve a jelentkezett válsághelyzetek kezelésére hivatott beavatkozó erők szükségleteit képes legyen biztosítani.
A koncepció annak a lehetőségeit vizsgálja, hogyan tud a gazdaság különleges jogrend idejében is működni, kielégítve a beavatkozók erőforrás igényeit is; nem pedig azt, hogyan valósítható meg a gazdaság alárendelése a különleges jogrendnek.
A Nemzetgazdasági Minisztérium által kidolgozott dokumentum az első komplex koncepció gazdaságbiztonsági rendszer kialakítására. 1992-ben már készült normatív szabályozás a gazdaság védelmi felkészítéséről, de ezt csupán a védelmi felkészítés és az ország mozgósítására vonatkozó koncepció részeként fogalmazták meg. A nem sokkal a rendszerváltás után elkészített anyag napjainkra, a megváltozott biztonsági környezet hatására elavulttá vált, így a kormányhatározatot hatályon kívül helyezték, amit a 2003-ban elfogadott honvédelmi törvény felhatalmazásával kormányrendeletben szabályoztak újra.
A jelenlegi, immár komplex koncepció megalkotását a jogszabályi, illetve biztonságpolitikai környezet változása, valamint a tevékenység intézményi és finanszírozási feltételének romlása tette indokolttá. Az új szabályozás nem csak a különleges jogrendre, hanem a különböző válsághelyzetekből következő erőforrás-szükségletek biztosítására is kiterjed.
A koncepció elemei
A dokumentum hat fejezetre tagolódik: a bevezető részben megfogalmazzák a koncepció fő vizsgálati területeit, mint a tevékenység szabályozási és intézményi környezetét; a tervezés és végrehajtás módszertanát, valamint a rendszer finanszírozását; de a kötelező formai követelmények mellett a legfontosabb fogalmainak meghatározása is szerepel. A dokumentum megkülönböztetett figyelmet szentel a kritikus infrastruktúra védelmére.
A helyzetelemzéssel foglalkozó fejezet a nemzetközi kitekintést, illetve a hazai piaci-gazdasági környezet vizsgálatát követően bemutatja a gazdaságbiztonsági tevékenységet, valamint felvázolja a kategóriák szerinti problémákat. A fejezetből kiderül, a gazdaságbiztonság területéről számos jogszabály megalkotása szükséges. Megfogalmazzák az ún. horizontális témákat, amelyek a gazdasági biztonsággal interakcióban lévő védelmi rendszerekkel foglalkoznak. A horizontális témák erőforrás-hátterét a nemzetgazdaság biztosítja, ezek közé tartozik a honvédelem, a katasztrófa-elhárítás, a rendvédelem és a bevándorlás-politika, a pénzügy, az egészségügy, a környezetvédelem és a fenntarthatóság, a vízkárelhárítás, a kritikus infrastruktúra védelme és a bíróságok különleges jogrend szerinti működése.
A következő fejezetből ismerhetjük meg a koncepció által felvázolt jövőképet, amely a gazdaság folyamatos működésének biztosítása mellett a lakosság válsághelyzetben történő ellátásának fenntartását is feladatául jelölte meg.
A stratégiai alapelvek, követelmények fejezetében a már korábban említett 1992-es dokumentum elveit vizsgálják felül, illetve áttekintik a megváltozott gazdaságpolitikai és gazdaságbiztonsági követelményeket.
A célkitűzéseket megfogalmazó fejezet rögzíti a koncepció célrendszerét- a nemzetgazdaság folyamatos működésének válsághelyzetben történő biztosítását; a reagáló erők működési feltételeinek maximális szintű támogatását-, illetve az azt támogató átfogó célokat.
Külön fejezet határozza meg a felvázolt célok beavatkozási területeit, eszközeit, amely a helyzetelemzésben megjelölt problémák megoldására tesz javaslatot.
A koncepció elfogadásával párhuzamosan a kormány elrendelte a gazdaságbiztonsági rendszer létrehozásának feladatairól szóló határozat kiadását, mely fő prioritásaként a gazdaságbiztonságáról szóló törvényjavaslat kidolgozását jelölte meg. A törvényjavaslat társadalmi vitájában, illetve a benne szereplő fogalmak tudományos definiálásában a Magyar Hadtudományi Társaság partnerként vesz részt.
*
Jelen cikk Medveczky Mihály, a Hadtudományban e témában megjelent tanulmányát vette alapul.