Lopják a tudományt (is)
Trumptól épp ezért félnek az amerikai tudósok: a Covid alatt megtapasztalták, hogy bármely tudományellenes babonának képes a szószólója lenni.
Négyféle különböző számsor és ütemterv kering arról, hogy milyen felvételi keretszámokkal tervezhetnek a következő években a felsőoktatási intézmények - állítja a hvg.hu. A vezetők tanácstalanok.
Kétféle verzióban küldte meg az egyetemeknek a felsőoktatási létszámkeretre vonatkozó javaslatait a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) - írja a hvg.hu. A portál szerint a különbség abban mutatkozik meg, hogy a közel tízszázalékos létszámkeret-szűkítést, illetve a finanszírozás tartalmi súlypontjainak megváltoztatását kettő vagy három év alatt vezénylik le. Amit minden tervezet leszögez, az a 38 milliárdos forráskivonás.
A hvg.hu felsőoktatási vezetők elmondásából úgy értesült: jelenleg négy keretszámtábla is közkézen forog, eltérő számokkal, eltérő ütemezéssel. A portál megjegyzi: az NGM semmit nem kommunikál az ügyben, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) felsőoktatási államtitkársága pedig azt hangsúlyozza, hogy nincs hivatalosan elfogadott tervezet.
Korábbi hírekből kiderült, a műszaki, természettudományi és informatikai keretszámok kettő vagy három év alatt megduplázódnának, az állami oktatás- és orvos-egészségügyi képzések keretszámai szinten maradnának, minden egyéb terület keretszáma pedig három év alatt kilencven százalékkal csökkenne. A nem preferált képzési területeken a hallgatók zömét költségtérítéses képzésre küldenék.