„Szennyvíz folyik a szájukból” – Magyar megindult Vona útján, aminek mindenki tudja, mi lett a vége
Ha a pártelnök saját szavazóbázisát, de a képviselőit is dehonesztáló jelzőkkel illeti...
A vágott dohány jövedéki adójának eltörlését javasolja Kiss Sándor és Gyenes Géza, aki egyben a Magyar Orvosi Kamara országos ügyviteli vezetője is.
Matolcsy György törvényjavaslata három lépésben emelné a cigaretta és a dohánytermékek jövedéki adóját. A javaslat a vágott dohány jövedéki adóját a hagyományos cigarettához képest nagyobb mértékben emelné. A cél, hogy a vágott dohány árát közelítsék a cigarettákhoz, mely eddig jóval olcsóbb volt. Ehhez a törvényjavaslathoz nyújtott most be módosító indítványt két jobbikos képviselő.
Az orvos végzettségű Gyenes Géza, aki az országgyűlés egészségügyi bizottságának alelnöke és a Magyar Orvosi Kamara országos ügyviteli vezetője is egyben, és Kiss Sándor javaslata teljesen megszüntetné a vágott dohány jövedéki adóját. Indoklásuk szerint a vágott dohány jövedékei adójának növelése a cigaretta fogyasztást növekedését segíti elő, ami káros az egészségre. Ezzel párhuzamosan a vágott dohányt egészségesebbnek próbálják beállítani: „a vágott dohány cigarettává sodrása vagy cigarettahüvelybe töltése viszonylag hosszadalmas manuális tevékenység, így kevesebb ideje jut a dohányzó embernek a cigarettázásra és kevesebbet is dohányzik, ezáltal az egészségét kevésbé károsítja.” - áll a képviselők indoklásában. További érvelésük szerint a vágott dohány fogyasztása a legszerényebb jövedelműekre jellemző elsősorban, ezért szociális érzéketlenségre utalna, ha a legszegényebb dohányzókat csempészcigaretták fogyasztására kényszerítenék.
Ezzel szemben szakmai vélemények szerint a vágott dohány jelentős egészségügyi kockázatot jelent, mert a sodort cigit sokan füstszűrő nélkül használják. Emellett egy EU-s irányelv szerint is közelíteni kell a vágott dohány jövedéki adóját a cigarettáéhoz, mert mindkettő káros az egészségre, de az eltérő ár befolyásolja a dohányzási szokásokat.