Ha a kormány úgy dönt, hogy megszünteti a tanácsot, tisztában kell lennie azzal, hogy elpusztul egy hasznos intézmény, egy értékes szellemi tőke. Interjú.
„- A megszűnés fenyegetné a tanácsot?
- Ha a kormány úgy dönt, hogy megszünteti a tanácsot, tisztában kell lennie azzal, hogy elpusztul egy hasznos intézmény, egy értékes szellemi tőke. A világon egyetlen helyen történt csak meg, hogy egy egyszer már létrehozott, független költségvetési intézményt később megszüntessenek. A név és a hely: Hugo Chávez, Venezuela. Nem ez a magyar fejlődés útja.(...)
- Összességében helyeselhető-e az a kormányzati gazdaságpolitika, amely a növekedés elősegítésével igyekszik elérni azt, hogy hazánk kikerüljön az adósságcsapdából?
- Az adósságráta csökkentését államilag mesterségesen gerjesztett növekedésre alapozó stratégia kapcsán éppen ezekben a hónapokban merülnek fel több helyen is komoly aggályok. A napokban a portugál pénzügyminiszter jelentette ki: be kell látnunk, hogy önmagában a növekedés nem válasz az államadóssággal kapcsolatos aggályokra. Nekem is az a meggyőződésem: a bővülés mellett minél előbb végre kell hajtani a költségvetési kiigazítást is. Nem építhetünk arra, hogy az ágazati adókon keresztül a Magyarországon működő cégek külföldi tulajdonosai, a nyugdíjjárulékok és a nyugdíjvagyon elköltésén keresztül pedig a jövő generációk hajlandók lennének finanszírozni a gazdaság mostani felfűtését. E téren egyébként biztatónak tartom a vezető kormánytagok által tett nyilatkozatokat. A jövő évi büdzsé általános vitája előtti felszólalásában mind Orbán Viktor miniszterelnök, mind Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta: mindenképpen csökkenteni kell az államadósság mértékét, a GDP arányában lehetőleg 70 százalék alá. Ehhez pedig mindenekelőtt legalább elsődleges költségvetési egyensúly szükséges.”