„Orbán és az orosz felkelés
Újabb kellemetlen meglepetés érte a Prigozsin-féle katonai lázadás miatt a magyar kormányt. Az orosz-ukrán háború kirobbanása ellenére sem volt hajlandó Orbán Viktor megszüntetni a putyini Oroszországgal való együttműködést, sőt megújították a gázszállítási szerződést, módosították a Paks II. szerződési joganyagot is. Csakhogy Oroszország korántsem olyannyira erős és stabil, mint ahogy a magyar kormányfő eredetileg feltételezte: bár az orosz hadseregnek sikerült Ukrajna keleti és déli területeiből részeket elfoglalni, de megtörni Ukrajnát egyáltalán nem sikerült és a belső lázadás mutatja, hogy Oroszország stabilitása súlyos veszélybe került. Még ha Putyin képes is lesz felülkerekedni a lázadáson, súlyos tekintélyveszteség éri őt (milyen vezető az, aki még saját háza táján sem tud rendet tartani?) . De ha a felkelés mégis győz, akkor egy ideig kérdésessé válhatnak az orosz-magyar kapcsolatokat alapvetően meghatározó megállapodások, legalábbis várni kell majd arra, hogy egy Putyint felváltó esetleges új vezetés hogyan viszonyul majd Magyarországhoz.
A Nyugat mégsem olyan gyenge, mint ahogy a magyar kormány és a Fidesz hitte. Nyugati fegyverekkel, pénzügyi támogatással sikerült jócskán megnehezíteni Oroszország ukrajnai hadműveleteit és most az oroszországi vezetésnek még a polgárháború rémével is szembe kell néznie. Nem mintha a Nyugat -benne az Európai Unió- ne küszködne számos gonddal-bajjal, de lám, most e pillanatban nagyon nem az oroszoknak áll a zászló.
Orbán Viktor miniszterelnök súlyos dilemmával néz szembe: nem kellene-e mégis feladni az orosz kapcsolatot? De akkor mi lesz az ország energiaellátásával? Hát, akkor lehet, hogy ki kellene békülni a sokat szidott "Brüsszellel" és az ő és más nyugati országok segítségével alapvető módosítást elvégezni a külpolitikában. De hogy lehet eladni ezt a hazai- főleg fideszes - közvéleménynek, amelyik már hosszú évek óta folyamatosan olvassa, hallja, hogy a Nyugat és az EU csupa rosszat akar ennek a hazának ?