Ide figyelj, Herczeg Márk, édes egy aranyom, te, bajszos szar
Nem ellenzékellenes narratívát képviselünk többen az ÖT-ben, hanem ellenzékkritikusat.
Ha most lennének a választások, akkor a Fidesz még nagyobb arányban nyerne, mint tavaly tavasszal.
„Demokrácia-e még Magyarország?
A radikális kritikusok ezt kétségbe vonják, de a kérdésre a válasz: igen, természetesen az. A Kádár-rendszer diktatúra volt. A szovjet katonaság megszállva tartotta az országot, nem létezett szabad választás, az ország vezetőit nem lehetett bírálni, nem tudtunk politikai szervezeteket alakítani és elképzelhetetlennek számított a vélemény korlátok nélküli kifejtése. Ma függetlenek vagyunk, választhatunk, bírálhatunk, szervezeteket alakíthatunk és véleményt mondhatunk. A saját hibáinkért, tévedéseinkért, gyengeségeinkért mi vagyunk a felelősek.
A tavalyi választás kapcsán jó néhány közvélemény-kutató intézet publikált friss méréseket. Az eredmények nagyjából megegyeztek: a kormánypárt toronymagasan, 47-52 százalék körüli eredményekkel vezet a mélyen lemaradt ellenzéki tömörülések előtt.
Ez a helyzet úgy állt elő, hogy közben olyan válság sújtotta egy évet hagytunk magunk mögött, ami példa nélküli.
Magyarország európai rekordot döntött inflációban és élelmiszerár-emelkedésben. A reálbérek csökkentek, a rezsiköltségek drámaian nőttek. Visszaesett az életszínvonalunk. Az oktatás és az egészségügy a rendszerváltás óta nem tapasztalt mély krízisbe került. A szomszédunkban háború dúl, ami jelentősen rontja a biztonságérzetünket. Lehet-e a kutatóintézetek eredményeit a 12 éve oly sokat hallott magyarázatokkal – nincs demokrácia, rossz a választójogi rendszer, agymosás stb. – indokolni?
Más stratégiára lenne szüksége az ellenzéknek. A dacos szembenálláson túlmutató, szélesebb horizontú elképzelések kellenének. A változás az elmúlt egy évben sem következett be, és az adatok szerint a választók sem tartják kormányképesnek az oppozíciót. (Személyes tapasztalatból szeretném hozzátenni, hogy mindig könnyebb kritizálni, mint cselekedni. Akik a demokratikus politikai élet színpadján bármelyik oldalon vállalnak szerepet, tiszteletet érdemelnek, még akkor is, ha nem értünk egyet az álláspontjukkal. Mindennap vásárra viszik a bőrüket.)”
Nyitókép: MTI/Mohai Balázs