Toporzékol Zelenszkij: már azt is megmondaná, mit tehet Orbán Viktor
Az ukrán elnök nem örült a magyar miniszterelnök tárgyalásának.
Az oroszok háborúindítása olyan volt, „mintha valaki egy alapos nyaklevesre gyilkossági kísérlettel válaszolna”, Ukrajna lakossága megfeleződik, Amerikát pedig nem érdeklik az ukrán veszteségek – nyilatkozta a geopolitikai szakértő a Magyar Hírlapnak.
Demkó Attila, az MCC Geopolitikai Műhelyének vezetője, lapunk rendszeres szerzője interjút adott a Magyar Hírlapnak az ukrajnai háború állásáról.
A szakértő szerint Ukrajna elveszítette a jövőjét, legalább két generációra. Főként azért, mert
„A legtehetségesebb emberek távoztak. Az újjáépítés reménye is erősen kérdéses, mert ki fog befektetni egy olyan országba, ahová segély ugyan mehet, de bármikor újraindulhat a konfliktus. Nincs békeszerződés, akkor ki fog oda pénzt vinni? Tehát ez egy nyitott, hosszú távú, befagyott konfliktus lesz. Ukrajna valóban egy határvidékké válik, mint ahogy az ország neve is ezt jelenti. Már a háború előtt is katasztrofális volt az ukrán demográfia, sokkal több volt a lakosság vesztesége, mint ahányan születtek. Erre jött még a háború, 25–30 milliós Ukrajnával lehet majd számolni 2050-re, vagyis az eredeti lakosságszám majdnem meg fog feleződni.”
Demkó úgy látja: „az ukránok erőszakos stílusa” mostanra szálka az amerikaiak szemében, mindaz amit Kijev megenged magának – még az Egyesült Államokkal szemben is. „Az ukránok túlmentek bizonyos határon. Lehet is látni, hogy több helyről is rászóltak az ukrán vezetésre, mert visszafogottabb lett a kommunikációjuk.”
Az amerikai-ukrán viszony alakulásáról a szakértő azt mondta: az ukrán veszteségek alapvetően Ukrajnát érdeklik, például hogy hány emberük hal meg a harcokban.
Nem az ukrán veszteségek mértéke változtatja meg az amerikai kalkulust, hanem az, hogy nekik mennyi lehetőségük van a további segélyezésre. Történetesen meddig tudják az ukrán hadsereget úgy finanszírozni és támogatni, hogy az ne valljon kudarcot. „Ha az oroszok tovább kitartanak, mint ahogy az ukránok lőszere elfogy, akkor Washingtonnak döntenie kell. Valószínűleg ebben az esetben az amerikaiak elindulnának a béke irányába. Ukrajnának ugyan valóban óriásiak a veszteségei, de az állam fenntartható. Az amerikaiak logikusan, de hidegen gondolkodnak az ukrajnai háborúról, sokkal logikusabban, mint az európaiak.”
Az oroszok háborús felelősségéről Demkó úgy nyilatkozott a lapnak: Oroszország túllépett egy bizonyos határt február 24-én.
De egy együttműködés, de legalábbis egy egymás mellett élés az elképzelhető. A háborút nem tudják lezárni békeszerződéssel, de le tudják zárni egy fegyverszünettel, és a jövőbe tolják a megoldást. Utána a gazdasági kapcsolatok újjáépülhetnek, legalábbis az a része, amely a Nyugatnak és Oroszországnak is érdeke. „De biztos vagyok benne, hogy bizonyos szankciós elemek még hosszú ideig életben maradnak Oroszországgal szemben, például technológiai és kulturális területen. Amíg csak tudja, az Egyesült Államok és Európa fenn fogja tartani a nyomást. Valóban, Oroszország nélkül nincs európai biztonság, a Kremlt provokálták számos alkalommal, de amit Oroszország tett, az ezekkel a provokációkkal nem magyarázható. Ez a reakció olyan, mintha valaki egy alapos nyaklevesre gyilkossági kísérlettel válaszolna.”
Nyitókép forrása: MTI/AP/Jevhen Maloletka