Az „Ötéves Terv” nem sikerült

2022. november 07. 15:57

De legalább jól tönkretették Németországot.

2022. november 07. 15:57
null
Demkó Attila
Demkó Attila
Facebook

„Az »Ötéves Terv« nem sikerült, nem oldotta meg a szél és a napenergia a problémát, de legalább jól tönkretették Németországot. Az atomnál meg az a baj, hogy az oroszok nehezen megkerülhetőek. Érdekes cikk, megnéztem volna a német zöldek arcát, amikor rádöbbentek, mennyi szén-dioxidot juttattak ők a levegőbe »zsenialitásukkal«.

»A teljesen vagy részben orosz VVER reaktorokat üzemeltető országok orosz üzemanyagot használnak, és bár már elvileg a Westinghouse is képes erre alkalmas fűtőelemeket gyártani (Ukrajnának gyárt is), ezek kiváltása nem olcsó és nem gyors. Az európai gyártású fűtőelemekben felhasznált urán ötöde is orosz, emellett az uránérc konverziójának 38 százalékát, dúsításának 36 százalékát uralják globálisan.

A sok nyugati országban messiásként várt, bár egyelőre csak ígéret szintjén létező kis moduláris reaktorokok (SMR) jó részébe szükséges különleges fűtőanyagot pedig csak a Roszatom szállítja. Mindez azt eredményezi, hogy Vologyimir Zelenszkij ukrán elnök vagy a Greenpeace követelései ellenére az orosz atomipar eddig kimaradt a szankciókból. Az ugyanis, ha arra is kiterjesztenék ezeket, beláthatatlan ellátásbiztonsági következményekkel járna Európa számára«.

Fotó: MTI/EPA/Taccjana Zenkovics

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 35 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
istvánkeve
2022. november 08. 11:45
Tisztelt közönség! Ez volt a nagyhírü EU "Energiapolitika" c. tragikomédia elsö felvonása. Tapsoljon aki akar!
OobOdoO
2022. november 07. 18:36
Kazahsztán, Kanada, Namíbia és Ausztália a legmeghatározóbbak bányászat szempontjából (és csak utána USA és Oroszország). A nem orosz és kazah cégek, mint a Cameco (kanadai), Orano (francia) meg Uranium One (kanadai volt ma már orosz ) is ezekben bányásznak. Uránt kevesebbet bányásznak jelenleg, mint kéne, úgyhogy ha kiesne mondjuk az orosz termelés meg Kazahsztán (ami messze a legnagyobb jelenleg) hát elég meredeken felfelé futna az ára. Lehet bányákat nyitni csak az időbe kerül, és nem hiszem, hogy mostanában fognak nukleáris fegyvereket újrahasznosítani. Tengervízből is kinyerhetik, egy ideje kísérleteznek vele, ha gazdaságosan sikerülne megoldani, akkor hosszú időre megoldódna a bányászat kérdése.
packó_
2022. november 07. 17:11
Kedves Demkó úr, nagy naivitás azt gondolni, hogy bármelyik tróger német zöldpárti fasznak vagy fasznőnek az arca bámennyire is megrándulna arra. hogy mennyi széndioxid levegőbe juttatását intézték el. Minmtahogy az sem érdekli őket, ha nem állítattják le az atomerőműveket, Németország nem zsarolható, így Putyin nem mer háborút indítani. Mint ahogy az sem zavarja őket, hogy kis hazaáruló, demagóg bolsevikok, akik ezt tudják magukról.
Balatonakarattya
2022. november 07. 17:01
Tönkretették? Ha-Ha.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!