„Hatalom
Az értelmiségiek egy része erre sóvárog, ehhez vonzódik, minden másnál ez vonzza a leginkább. Számtalan ismerősöm valóságos megszállottja a munkahelyi, szakmai hatalomnak. Kivétel nélkül úgy gondolják, a politikában is megállnák a helyüket, tehát ha politikai megbízottak lesznek, nem visszariadnak, hanem lehetőséget szimatolnak. Nyilvánvaló, hogy mint oly sok minden más, ez a hiedelem is az illető önértékelési zavaraiból, másokra tekintő irigységből és vad kalandvágyból szerveződik meg benne. Hogy aztán a hatalom birtokában pontosan mit kellene tenni, hogyan lehet eredményesen tárgyalni, egyáltalán mi a jó és a rossz hatalmi lépés, érdekképviselet, erről már fogalma sincsen. A jobboldali értelmiségi rendszerint túlmitizálja a nemzeti múltat, megszállottja a történelmi események, személyek önkényes mára vetítésének (miközben a párhuzamok sokszor alaptalanok), a baloldali pedig nem hisz semmiben, legfeljebb általános egyenlősítő dogmákban, amelyeket a maga moralizáló szaknyelvén igyekszik végrehajtatni másokon. Persze, mindkét szemlélet téves, arról pedig, hogy Magyarországgal jelen időben mit kellene kezdeni, már nincs belső indíttatás, tudás.
A legtöbb értelmiségi – szerencsére – nem jut hatalom közelébe, ha pedig igen, akkor szükségszerűen nem viselkedhet értelmiségi módjára. Tisza István értelmiségi volt hatalmon? Nem: birtokos nemes, államférfi. Óriási különbség. Kádár János? Kommunista hatalomtechnikus, ravasz róka, szintúgy nem értelmiségi. Intelligens, gondolkodó ember egyébként sem vágyik önmagában a hatalomra, mert az súlyos feladatokkal jár. Csak akkor kezdjünk hatalmi játszmákba, ha pontosan tudjuk, mit miért teszünk, mit miért akarunk érvényesíteni, és persze azért is, mert értünk a hatalom gyakorlásához. Játéknak ez túl nagy merészség. És könnyen bepiszkolódunk ám, bármennyire tisztességesek vagyunk. Rossz hírem az, hogy mindenki látja rajtunk a koszfoltot, miközben éppen Hófehérkét alakítunk.
Hiúság
Sok értelmiségit ismerek, akiket egy közepesen dörzsölt politikus két perc alatt behódoltat, miközben az illető észre sem veszi, hogy elillant a szabadsága. Tételezzük fel, hogy a politikus és az értelmiségi között nincs barátság, hovatovább nem is ismerik egymást. Telefonál, üzen a politikus, hogy ne haragudj, szükséges volna a tanácsodra. Puff. Talált. És nagyon fontos volna, hogy holnap este hétkor gyere el egy tanácskozásra, rajtunk kívül csupa fontos, ismert ember lesz jelen, ez persze maradjon köztünk. Puff. Talált. És megtisztelnél engem és csapatomat, ha elfogadnál egy szerény anyagi hozzájárulást költségeidhez, tudom, semmiség, de nagyra tartunk, fontos vagy számunkra. Puff. Talált, süllyedt.”
Nyitókép: MTI/Kovács Attila