Megnézve ugyanezt mondjuk egész Észak-Magyarországra, ott a 2010-es érték 203,18%-ára nőtt az össztermék, a Dél-Alföldön (szintén problémás gazdaságú régió) 197,76 %-ára. Az Alföld és Észak nagyrégió együtt a 2010-es össztermék 194,48%-ára növekedett 2020-ra.
Budapest fejlődési üteme tehát alatta marad az alacsonyabbról induló vidéki régiók fejlődési ütemének, 2020-ban már kevésbé járt az ország átlaga előtt, mint tíz évvel korábban. Ez értelemszerűen nem azt jelenti, hogy vidéki régiók fejlettebbé váltak volna, mint Budapest,
de a Budapest és a vidék közötti olló zárul.
*
Nézzünk egy másik, a mindennapi életre rendkívül nagy hatással bíró mutatót – a munkanélküliségi rátát! Erre vonatkozóan a KSH 2021-es adatai is rendelkezésre állnak, így a 2010. I. negyedévi és a 2021. negyedik negyedévi adatokat veszem alapul (igyekezve kizárni a nyári idénymunka miatti ingadozásokat). Itt országosan összesen 67,63%-os csökkenést láthatunk a munkanélküliségben, a budapesti csökkenés szinte „centire” megegyezik ezzel, 67,91%.
Egyes régiókban viszont (amelyek korábban jelentősen magasabb arányokat mutattak, mint pl. Csongrád-Csanád megye) ez 86,24%-os csökkenés, a rekorder pedig Veszprém megye, 88,33 %-os csökkenéssel.
Ha a munkanélküliség legutóbbi, 2021-es IV. negyedévi tényadatait nézzük, akkor Szabolcs-Szatmár-Bereg megye mutatja a legmagasabb, 9,2%-os rátát (amely bár magas az országos átlaghoz képest, de önmagában 52,76%-os csökkenés).
Ugyanakkor a skála túlsó végén
olyan megyék vannak, ahol nemzetközi összehasonlításban is extrémen alacsony a munkanélküliség.
2021. IV. negyedévében Csongrád-Csanádban 1,1%-os (!), Vas és Komárom-Esztergom megyékben 1,2%-os, Veszprémben 1,5%-os, míg Győr-Moson-Sopronban 1,6%-os munkanélküliséget mértek. Budapesten ugyanebben az időszakban 2,8%-os volt a munkanélküliek aránya.
A vidék munkanélküliségi adatai tehát összességében hasonlóan csökkentek, mint Budapesté (százalékosan), azonban
egyes régiókban gyakorlatilag megszűnt a munkanélküliség és állandósult a teljes munkaerőhiány
(az 1-essel kezdődő százalék a gyakorlatban ezt jelenti), és minden régióban rendkívüli a szakemberhiány.
Mivel a Válasz Online cikkszerzője külön kiemeli a közmunkaprogramot, ezért szeretnék én is külön kitérni erre. A legutolsó, 2021-es adatok szerint a közmunkaprogramban (bármiféle szervezetnél, legyen az költségvetési intézmény, nonprofit vagy vállalkozás) 84 100 ember vett részt. Ez kevesebb mint fele a korábbi csúcsnak – és az összes foglalkoztatottnak mindössze 2,65 %-a.