„A 2022-es országgyűlési választásokon a Fidesz–KDNP történelmi győzelmet aratott, nagyobbat, mint a nemzeti együttműködés rendszerének létrejöttét eredményező 2010-es győzelme és a rákövetkező 2014-es és 2018-as, szintén kétharmados felhatalmazással végződő diadalai. Ellenben a hat párt összefogásából álló magyarországi baloldal történelmi vereséget szenvedett: pártjai még egy listán indulva is jócskán kevesebb szavazatot szereztek, mint amikor a megelőző választáson külön-külön próbálkoztak. Mindez nem marad következmények nélkül a magyar pártrendszerre nézve. Jóval nagyobb horderejű változás következett be annál, mintsem hogy – mint több helyütt olvasni lehet – »visszaépült a centrális erőtér«. Nem, itt új rend született.
A tíz évig (2009–2019) tartó centrális erőtér és a rákövetkező, 2019 és 2022 közötti duális pártrendszer után most kezdetét veszi a nemzeti blokk politikai korszaka, amelyben egy domináns kormányzó párt fejezi ki a mögötte álló társadalmi többség akaratát. Röviden arról van szó, hogy a centrális erőtérben a kormányzó párt mellett jobbra és balra is volt egy-egy nálánál kisebb, egymással azonos méretű tömb, amelyek nem tudtak egyesülni. Ennek a felállásnak az vetett véget, hogy a szélek idővel összefogtak, ezáltal a centrummal látszólag azonos erőt képviseltek. A 2022-es választás utáni Országgyűlés összetétele azonban nem e két korábbi forma valamelyikét idézi, hanem teljesen más képet mutat. Most is van egy központi pozícióban lévő pártszövetség, amely viszont minden korábbinál nagyobb, és megint találhatók tőle mindkét irányban kisebb pártok, amelyek összereje azonban távolról sem kelhet vele versenyre.
Mindez nemcsak a hazai pártrendszer újfajta berendezkedését jelenti (domináns kormánypárt és vele még együttesen sem összemérhető kispártok), hanem a magyar társadalom átrendeződését is. Tegyük egyértelművé: a domináns pártrendszer alapja egy olyan nagy pártszövetség, amely széles körű társadalmi szövetséget képvisel. A Fidesz–KDNP-nek nemcsak parlamenti, hanem társadalmi többsége is van. Ez az Orbán-koalíció, vagyis az a társadalmi tömb, amely a nemzeti integráció keretei között az össztársadalmi érdekek érvényesítését várja a kormánytól. 2022 politikai szempontból a domináns pártrendszer kezdete, egyben az Orbán-korszak visszavonhatatlan nyitánya.”
Fotó: Ficsor Márton