Nem „lejt a Fidesz felé” a választási törvény

2022. április 22. 13:11

A brit vagy amerikai választási rendszerben a a Fidesz-KDNP a parlamenti helyek 83 százalékát kapná meg, nem csak 68-at.

2022. április 22. 13:11
Szilvay Gergely
Washington Examiner

„Budapest, mint a legtöbb nagyváros, liberális erőd. De ha vetünk egy pillantást a választási térképre, 3155 településből 3117-ben a Fidesz nyert, és csak 38-ban nyert az Egyesült Ellenzék. Egy ilyen választási térképet lehetetlen »meggerrymanderingelni«. Magyarország narancsország, és már régóta az.

Az egyik fő kifogás szerint miközben a Fidesz »csak« a szavazatok 54 százalékát kapta, a parlamenti helyek 68 százaléka lesz az övé (135 a 199-ből). Micsoda igazságtalan előny, mondják! Tételezzük fel, hogy Magyarországon a brit vagy az amerikai választási rendszer van érvényben, amiben »a győztes mindent visz«. Nos, ebben a sokkal „demokratikusabb” rendszerben a Fidesz a parlamenti helyek 83 százalékát kapná meg, nem csak 68-at (mivel 87 egyéni körzetet nyert a 106-ból).

Az igazság az, hogy a Fidesz 2010-ben, a régi választási törvény hatálya alatt, nyolc évnyi ellenzékiség után akkorát nyert a választásokon, hogy a brit vagy amerikai rendszerben a parlamenti helyek 98 százalékát kapta volna meg (mivel az akkori 176 egyéni körzetből 173-ban nyert). Aztán a Fidesz megtartotta a kétharmados többségét 2014-ben, 2018-ban és 2022-ben is. Az ellenzék szerint a magyar választási törvény, ami hasonlatos az olaszhoz, a „nagy pártoknak” kedvez, és a kis pártokat arra kényszeríti, hogy együtt induljanak. Valójában azonban a kis pártoknak nem a választási törvénnyel van bajuk, hanem a népszerűség hiányával.

A magyar középjobb 1990-ben és 1998-ban egy ellenséges médiakörnyezetben nyert választást, 2010-ben pedig mérsékelt konzervatív médiahátszéllel. Mint azt korábban írtam, a magyar médiahelyzet ma kiegyensúlyozottabb és sokszínűbb, mint valaha. Egyeseknek ez nem tetszik, mert nem szeretik a vita és az eszmék versenyének elképzelését.”
 

Amerika választ! Kövesse élőben november 5-én a Mandiner Facebook-oldalán vagy YouTube-csatornáján!
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 149 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Nori70
2022. április 23. 09:26
Az USA rendszerben olyan nincs, hogy a jelölt nem áll ki vitázni az ellenfelével. Nem csoda, hogy a Fidesz nem teszi, még képesek lennének a nagy nyilvánosság előtt cáfolni Rogánék undorító hazugságait és ez még a legkisebb faluba is eljutna. Képzeld el, mi lett volna, ha Márki Zay Orbán szemébe mondja, hogy hazudik, amikor őt háborúpártisággal vádolja. Pláne, ha a vitákat négy éven át, folyamatosan közvetítenék, és nem csak a nagyvárosi liberális értelmiséghez jutnának el.
madárinfluencer
2022. április 23. 08:58
Az ellenzék arra hivatkozik, hogy a Fidesz felé lejt a pálya. Az egész nemzetközi pálya (USA, EU) viszont nagyon brutálisan az ellenzék felé lejt. Még az EU intézményei, szervezetei is nyíltan az ellenzéket segítették, annak ellenére, hogy pártatlannak kellene lenniük és ezek vádolják a magyar közmédiát részlehajlással.
states
2022. április 23. 05:53
Amiről kussolnak, hogy a fővárosban úgy nyerték agyon magukat, hogy csak 47:41 volt a százalékos arány. Ott ezek szerint rendben van a választási rendszer, csak vidéken nincs.
Chardonnay99
2022. április 22. 19:35
A választási rendszer, mármint a mostani csak elvette a baloldal húszéves előnyét. Néhány ezekből: 1. 1990 és 2010 között olyan választási rendszer volt, amelynek 176 egyéni körzetét még az MSZMP rajzolta meg, nyilván elfogultságtól mentesen. 2. Pest megyében olyan körzet is volt, mely három részre volt szakítva. 3. Csepelen két 31 ezres választókörzet volt, míg a 2. kerületben egy 58 ezres. 4. Miközben Budapest népessége csak másfélszerese volt Pest megyéhez képest, mégis dupla annyi egyéni választókerület és területi listás mandátum volt a fővárosnak, mint Pest megyének. 5. 28 ezer és 72 ezer között volt az egyéni választókerületek népessége 2010-ben, miközben kb. 44 ezer lett volna az átlagos választókerületi népesség. Na, ezért BALhéznak a balosok.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!