„Van remény az Európai Unió fenntartható áramellátásának biztosítására, az Európai Bizottság fenntartható energiának minősítette az atomenergiát!
Igencsak későn, de kezdenek észhez térni a brüsszeli bürokraták. Az atomenergia éveken keresztüli boszorkányüldözését követően elérkeztünk egy igen jelentős fordulóponthoz. Mint ismeretes, az Európai Bizottság legutóbbi döntése alapján fenntartható energiának minősítette az atomenergiát. Az Európai Bizottság dokumentumba foglalt álláspontja szerint, az atomenergia hozzájárul a fenntartható energia előállításhoz, illetve a klímavédelmi célok eléréséhez.
De hogyan is jutottunk el idáig? Németország az atomenergia ellenes küzdelem zászlóvivő országa volt mindig is. Németországban energiapolitikai tragédiának számít az áramár elmúlt években végbemenő drágulása. A német zsinorár a 2021 év eleji 40-50 euróról, majdnem tízszeresére drágult az év végére. De ne gondoljuk, hogy a 2022-es év majd jobb lesz az energiaárak szempontjából, Németországban semmiképpen sem. Németország folyamatosan zárta és zárja be az atomerőműveit. A Reauters szerint a teljes német áramtermelés mintegy 12%-át fedezte a tavalyi év elején még üzemelő 6 reaktor, amiből 3-at a tavalyi év végén véglegesen lekapcsoltak. A német energiamix összetétele tekintetében elmondható, hogy megújuló energiaforrások megközelítőleg 41%-ot fedeznek, a szénalapú erőművek 28%-ot, a gázalapúak pedig 15%-ot. Csak a megjegyzés végett, rengeteg szénalapú erőművet kellett újraindítani, ami mint tudjuk, minden lehet, csak környezetbarát nem. A tervek szerint idén az utolsó 3 atomreaktort is lekapcsolják, vagy az Európai Bizottság legutóbbi döntése alapján mégsem?”
Nyitókép: Ina Fassbender / AFP