„Szükséges és helyes, hogy egy jogállamban a sztrájk feltételeit és lebonyolításának körülményeit törvény írja elő. Természetesen vannak olyan szolgáltatások, amelyek a társadalom jól felfogott érdekében egyetlen percre sem szünetelhetnek, és bármelyik munkáltató joggal várhatja el, hogy az érdekérvényesítés olyan keretek közt folyjon, hogy az ne lehetetlenítse el alapjaiban és beláthatatlan időre a szóban forgó cég vagy partnercégei működését.
Magyarországon a probléma ezzel épp ellentétes: a munkavállalók sokkal kiszolgáltatottabbak a munkaadóiknak, és a törvények sokkal engedékenyebbek a munkáltatókkal, mint Nyugat-Európában, s mindezek tetejébe harmatgyenge a szakszervezeti mozgalom. Itthon a kedvezőtlen történelmi körülmények a közösségi érdekérvényesítés legalapvetőbb rutinjait sem engedték kifejlődni: a magyar ember kizárólag a közvetlen hozzátartozói iránt tud szolidaritást érezni és tanúsítani. A Kádár-rendszerrel kötött alku nyomán az állami kézből táplált magyarság nem tapasztalta meg, hogy a maga erejéből bármit is elérhet – a kollektív szerveződésnek mindössze két szintjét ismeri: a családot, melyet a vér, es az államot, melyet a fegyveres erő tart fenn és érvényesít. Ami e két sík közt embert emberrel összefűzhet, Magyarországon mind hiányzik – s ebből következően a családnak és az államnak mindent szabad: bármire tegye rá a kezét, az jogosan az övé. Ez a csontvelejéig korrupt jobbágypopuláció sajátja: a »kaparj, kurta, neked is jut« törvénye, mely minisztert és közmunkást egyaránt kötelez, s melynek nyomán Magyarországon nem is létezik a szó klasszikus értelmében vett társadalom – ami van, az felülnézetből zsellértömeg, alulnézetből törzsszövetség, oldalnézetből atomizált munkavállalók és fogyasztók öntudatlan sokasága.
Az a tény, hogy Magyarországon ennyire gyalázatosak a bérek, ennyire hitványak a munkakörülmények, és ennyire erőtlen a munkavállalói érdekképviselet, nyilvánvalóan a szakszervezeti mozgalom hiányának a következménye – egy olyan országban, ahol gyenge, romlott és bármire alkalmatlan figurák évtizedeken át következmények nélkül szabotálhatják el a jogérvényesítést, a munkavállalók teljes kiszolgáltatottsága az élet legtermészetesebb rendjének tűnik. E téren nem kevésbé hibásak a politikai osztály jobboldali és balliberális uraságai, akik soha nem voltak érdekeltek az erős és hatékony szakszervezetiségben, hisz az épp ellentétes lett volna a regionális oligarchák és a multinacionális részvénytársaságok érdekeivel – ők pedig mindig is ezeket képviselték az itt élők helyett.