Két számmal leírható a teljes EU-s gazdaság: egyik tragikusabb, mint a másik
Elszomorító gazdasági elemzést közölt a Telegraph.
Valamit nem vettünk észre? 2000 milliárdnak már csak fel kellett volna tűnnie!
„Valamit nem vettünk észre? 2000 milliárdnak már csak fel kellett volna tűnnie! Surányi György szerint ennyit tüntetett el a kormány ebben az évben, ami nem járványra, vagy gazdaságvédelemre ment. És jönnek az állítások:
1. Csak a nagycégek kaptak támogatást, a kicsik nem. (Nem igaz, munkahelyvédelmi támogatásban 207 ezer, KFI munkakörben még 22,3 ezer munkavállaló adtunk segítséget, amit a második hullámban 73 ezer fős ágazati bértámogatás növelt. Ráadásul a KATA-s vállalkozások adó-, és járulékmentessége célzottan a kisvállalkozóknak ment.)
2. Több a munkanélküli, mint amit a hivatalos számok mutatnak. (Ez fáj leginkább a baloldalon, hiszen most is 850 ezerrel többen dolgoznak, mint 2010 előtt. Regisztrált álláskeresők száma járvány előtt: 281 ezer fő, járvány tetőpontján: 376 ezer fő, most: 291 ezer fő. Foglalkoztatási Szolgálat adatai, tények. Amiről Surányi elfelejtkezik, hogy a járvány hatására sokkal többen dolgoznak részmunkaidőben, mint korábban! Járvány előtt: 230 ezer fő, augusztusban: 480 ezer fő. Munkanélküliségi ráta járvány idején is csak 4,5%, amivel az öt legjobb EU-s ország között vagyunk.)
3. Túl sok támogatás ment határon túlra, sportra. (Nem igaz, a segítség töredéke. Igaz, a baloldalon mindig vörös posztó volt a Vajdaság, vagy Erdély támogatása, de talán nem baj, ha a járvány idején egészségügyi eszközök jutnak Kárpátaljára, vagy Erdély nagyobb magyar közösségeinek. Aki pedig a sportot nem tekinti a XXI. században gazdasági ágazatnak is, annak hiába magyaráznánk mennyien dolgoznak és élnek ebből, nemcsak sportolóként. Őket nem érintették a korlátozások, a karantén? Dehogynem!)
4. 2008-as válságot jobban kezelték, mint a mostanit, mert kisebb volt a hiány. (Nem igaz, a reálgazdasági helyzet sokkal rosszabb volt. Adókat emeltek, elvettek 13. havi nyugdíjt és bért, a válság pedig hosszú évekre elhúzódott. Emlékszünk: alacsony foglalkoztatás, magas államadósság, extrém kamatteher, devizahitelesek csődje, mindez IMF-felügyelettel tetézve. A társadalmi elégedetlenség ágyazott meg a Fidesz 2010-es 2/3-ának.) 5. A jövő év kilábalása gyenge lesz. (Ezt előre megjósolni nehéz, és abban igaza van Surányinak, hogy a külső környezettől is sok függ. De ha igaz, amit mond, hogy a beruházásoktól, exporttól sok minden függ, akkor jó hírem van: 30 éve nem ment egyetlen évben annyi állami támogatás beruházásokra, mint idén. A kormány a házi feladatot elvégezte.)
Úgy emlékszem valaha Surányi György állításait tényekre alapozta. Az elhangzott DK- és Momentum-szintű érveket hagyja azokra, akik a járvány miatt elkerülhetetlenül bekövetkezett gazdasági visszaesésnél a politikai hasznukat keresik.”