A vallás a lelkek kötőszövete

2020. november 12. 11:54

Néhány gondolat a sajtószabadság határairól és az önkorlátozás szükségességéről.

2020. november 12. 11:54
Fricz Tamás
Fricz Tamás
Magyar Nemzet

„The economy, stupid! (szabad fordításban: A gazdaság a lényeg, hülye!) – ezt írta fel James Carville politikai guru Bill Clinton kampányközpontjának falára az 1992-es elnökválasztási kampányban. Ez a kissé keménykedő felhívás figyelmeztette az elnökjelöltet és a kampánycsapatot, hogy ne tévesszék szem elől egyetlen percig sem: az átlag amerikai választót elsősorban és mindenekfelett az érdekli, hogyan áll a gazdaság, van-e, lesz-e munkahelye, mennyi fizetést kap és mennyit kell adóznia.

Ez a mondás jutott eszembe az elmúlt napok kegyetlen párizsi, nizzai, bécsi terrormerényletei után, különös tekintettel az elsőre, amelynek során egy 18 éves, csecsen származású migráns meggyilkolta és lefejezte Samuel Paty gimnáziumi tanárt. A kiváltó ok az volt, hogy a francia forradalom hagyományos hármas jelszavát – szabadság, egyenlőség, testvériség – használó gimnázium oktatója a ­Charlie Hebdo nevű szatirikus lap elhíresült Mohamed-karikatúráit mutatta be az órán, azt bizonygatva, hogy a szólásszabadság egyetemes érték, nem lehetnek előtte határok, nem állhatnak útjába korlátok vagy épp önkorlátozások.

Jól tudjuk, hogy a szerkesztőség még 2015 januárjában brutális terrortámadást szenvedett el, az akkori merénylők a szerkesztőségbe betörve számos munkatársat kegyetlenül megöltek, s tették mindezt a Mohamed-karikatúrák megjelentetése miatt. Öt évvel később sajnos még mindig ugyanezek a karikatúrák, illetve ezek iskolában való bemutatása okozta egy tanárember szörnyűséges halálát.

De most mégsem ezzel, hanem a sajtószabadság és a vallások viszonyával foglalkozom.

Vajon hogyan értelmezhető a sajtószabadság, valóban totálisan korlátlan-e? Kizárt-e, hogy létezzenek olyan témák, kérdések, dimenziók, amelyeknél mégis másféle megközelítést kell alkalmaznunk? Vagyis lehet-e olyan szempont, ami meghatározott, kivételes esetekben felülírhatja az általános sajtószabadságot, amelyet a klasszikus (nem a mai!) nyugati kultúrához tartozó emberek – mint mi is – oly nagy becsben tartunk, joggal és indokoltan? Van-e kivétel, s ha van, mi az és miért kivétel?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Daily
2020. november 12. 18:58
Elég megnézni az I. Vil. Háború előtti időt. Sem zsidók sem a muszlimok nem voltak komoly tényezők a világban. A muszlimokat a születési rátájuk és az olajpénz míg a zsidókat Amerika és a FED-pénz tette tényezővé. A muszlimok beépített és sebes léptű hatalmas születési rátájával viszont nem fogja felvenni a versenyt egyik nép sem mivel nincs országhatáruk. A gyakorlat hosszabb távon, (és a születési ráta) bedarálja az elméleteteket.
Robur
2020. november 12. 17:36
Anyádat, te fasz! Nehogy már a képzeletbeli barátaid miatt ne szólalhassak meg!
brabant89
2020. november 12. 16:22
Természetesen van korlátja a sajtószabadságnak. Pl. A Fidesz-sajtóban nem jelenhet meg semmi kritika a rezsimről.
__Y__
2020. november 12. 16:16
Egyik oldalról a PC, másik oldalról az iszlám, harmadik oldalról meg az ilyen nyomorult adófizetők pénzén élősködő fasiszták akarja a szólásszabadságot bekorlátozni. Pedig nem nekünk európaiaknak kell korlátozni a saját szabadságunkat, a saját otthonunkban! Aki idejön, az fogadja el, hogy itt szólásszabadság van, ha nem tetszik, akkor takarodjon innen haza a kis közel-keleti diktatúrájába, ahol minden a szájába van adva, hogy mit mondhat és mit nem!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!