„A 2020. szeptember 27-én megtartott mohácsi időközi választáson Pávkovics Gábor, a Fidesz-KDNP jelöltje 56,44 százalékkal győzött, az ellenzéki összefogás aspiránsa, a hivatalban lévő polgármester Csorbai Ferenc 40,39 százalékkal a második helyen futott be. A harmadik helyen pedig a Mi Hazánk színeit képviselő Bernáth Csilla végzett, aki alig három százalékot ért el. A polgármesterjelöltek mellett, képviselőket is választottak. Ennek a választási eseménynek öt fontos tanulságát lehet megállapítani.
1., Nem működött az ellenzék negatív kampánya
Ez a hely jelentős értékkel bírt az ellenzék számára, mivel úgy gondolkodtak, hogy ha itt sikerül győznie valódi versenyhelyzetben a kormánypárti jelölttel szemben a regnáló, baloldali polgármesternek vagy egy nagyon szoros eredményt ér el, akkor az az egész ellenzéki együttműködés jövőjére pozitív hatással lehet. Csorbai Ferenc apósának, az MSZP korábbi pártigazgatójának és pénztárnokának Puch Lászlónak az egykori sajtóérdekeltsége a Népszava nem vonakodott attól, hogy egy veszteségesként megnevezett luxusapartmanház ügyébe a tavaly tragikusan elhunyt Szekó József családját és a mostani kormánypárti indulót, Pávkovics Gábort is belekeverje. Az ezzel foglalkozó cikket a szocialistákhoz szintén közelálló Hírklikk is átvette. Csorbai Ferenc ebben az ügyben tett feljelentéssel támogatta meg és próbálta ellensúlyozni az elmúlt egy éves vérszegény teljesítményét és mostani kampányát. Ez a negatív kampánystratégia a tegnapi eredmények tükrében elbukott, mivel a kormánypártok jelöltjei masszív győzelmet arattak.
2., Kétharmados kormánypárti siker a mandátumarányok tekintetében
A felfokozott hangulatra jellemző, hogy fél órával az urnazárás előtti időpontig a 15.335 választópolgárnak az 53,36 százaléka adta le a szavazatát. Ezzel szemben 100 százalékos feldolgozottságnál a részvétel tavaly 38,92, 2014-ben 30,84, 2010-ben pedig 33,82 százalékot jelentett. Szekó József a települést huszonegy évig vezette és a város fejlődése visszatükröződött az általa elért választási eredményeken is és azon is, hogy ezt a gyarapodást politikai hovatartozástól függetlenül elismerték. Ezen hozzáállás eklatáns példája, hogy 2002-ben az MSZP is felkérte saját jelöltjének az akkori önkormányzati választásokon. A polgármesterjelöltekre most összesen 8342 voks érkezett, míg 2014-ben csak 4841 szavazatot adtak le az akkori indulókra. Ennek fényében nem érdemes összevetni a különböző jelöltekre leadott nominális szavazatszámokat, továbbá a világjárvány és az elmúlt egy év mohácsi eseményei miatt meglehetősen turbulens légkörben zajlott ez a választás. A polgármesterrel együtt a tizenkét fős testületbe összesen nyolc kormánypárti politikus került be, amely azt jelenti, hogy mandátumarányosan nézve egy kétharmados győzelem született.