Brüsszelben egy torz szivárványkoalíció öltött testet – és ellenzékének legmarkánsabb vezére Orbán Viktor
Így kell gondolkodnunk az új európai politikáról. Nagy Ervin írása.
A társadalom lehetne néha fontosabb, mint a gazdaság, mondjuk válságok idején.
„Kína gyorsabb és hatékonyabb járvány-politikáját gyakran magyarázzák autoriter jellegével, amiből logikusan következik egy másik, implicit feltételezés is – eszerint Európa demokratikus jellegénél fogva volt képtelen hamarabb megfékezni a koronavírus elterjedését. Ez túl megbocsátó, engedékeny magyarázat, és olyan légből kapott állítás, mely nem feltétlenül igaz.
A nemzetközi sajtóban már februárban is arról lehetett olvasni, hogy Európa második legforgalmasabb reptere, a párizsi Charles de Gaulle reptér is egy gócpontja a járványnak. (Még a repteret üzemeltető cég vezérigazgatóját is koronavírussal diagnosztizálták.) Olyan hangok is megjelentek, melyek szerint ezt a repteret már akkor le kellett volna zárni, amikor a vírus még »csak« Kínában tombolt.
A reptér le nem zárásának pontos következményeit nem ismerjük, nem ismerhetjük, de ma is viseljük őket. Annyit azonban tudhatunk, hogy ha Európa hamarabb csökkenti a légiforgalmat, akkor talán kevésbé terjedt volna el a vírus, talán ilyen szigorú és ilyen hosszú karanténra sem lett volna szükség, és így kevesebb ember vesztette volna el a megélhetését.
Miért nem zártuk le időben Európa reptereit? Szimplán csak balfékek voltunk?
Valóban csak azért cselekedett gyorsabban Kína, mert autoriter?
Van más magyarázat is.”