A következő, február 20-án kezdődő uniós csúcs egyik kiemelt témája lesz a 2027-ig szóló közös költségvetés. Orbán Viktor szerint a jelenlegi tervezet tisztességtelen és igazságtalan. Mit lehet tenni?
Az erről szóló vitát alapvetően meghatározza a Brexit, a britek kilépésével ugyanis szűkül a mozgástér. Másrészt jól látható a törekvés, hogy forrásokat csoportosítsanak át a gazdagabb tagállamok irányába. Ez nem fair, főleg ha tudjuk, a kelet-európai országoknak járó támogatások jelentős része egyébként is visszacsorog a nyugati gazdaságokba, megrendelések formájában. Erőt adhat a tárgyalások során a visegrádi négyek együttműködése, amely nem csak a migrációs kérdésekben, hanem a költségvetési ügyekben is erős. Egy biztos: érdekeink érvényesítésében a magyar kormány elmegy a falig.
Nem mellékes körülmény, hogy a büdzsé elfogadásához teljes konszenzus kell az Európai Tanácsban. Lehetséges ez egyáltalán?
Bármely tagország vétózhat, így nehéz megmondani, mikorra születik meg a végleges megegyezés. Jó lenne, ha minél hamarabb megszületne a megállapodás, de ennél is fontosabb, hogy jó megállapodás szülessen, amely érvényesíti Magyarország szempontjait is.
Mi lesz a sokat emlegetett, úgynevezett jogállamisági mechanizmussal?
Ez a kérdés összefügg a költségvetési ügyekkel is. Mindig van egy hivatkozási alap arra, hogy miért szeretnének forrásokat elvenni a régiónktól. Ez most éppen jogállamisági köntösben jelentkezik. Egyébként nyitottak vagyunk, bármely kérdést megvitatunk bárkivel, már csak azért is, mert a konfliktusos ügyek túlnyomó részét az Európai Bizottsággal már lezártuk. Ami maradt, nem más, mint politikai boszorkányüldözés. Ezt látjuk most is, igaz, egyre kisebb a hírértéke.