A tekintély rehabilitálása

2019. augusztus 30. 14:33

A tekintély és a tekintély tisztelete alapvetően jó, pozitív dolog – már az én konzervatív szememben.

2019. augusztus 30. 14:33
Szánthó Miklós
Szánthó Miklós
Demokrata

„Ott ültem pár napja résztvevőként egy kerekasztal-beszélgetésen, és megint rá kellett jönnöm, hogy nemcsak a világ értelmezése választ el a liberálisoktól, de »egyszerű« szavak megközelítésében is óriási szakadék tátong közöttünk. »Magyarországon ma autokratikus kormányzás van« – hívta fel vitapartnerem figyelmemet a hazánkban zajló folyamatokra, magyarán arra, hogy tekintélyelvűség ül tort a szeretett (liberális) demokrácián. Pedig a tekintély és a tekintély tisztelete alapvetően jó, pozitív dolog – már az én konzervatív szememben.

Maga a kifejezés – auctoritas – római, latin eredetű (bár Platón és Arisztotelész is foglalkozott az alatta értett tartalommal), és alapvetően egy személy vagy intézmény politikai és/vagy társadalmi presztízsét értették rajta, de magához a fogalomhoz szorosan kapcsolódott a családfőnek a családban (familia) betöltött »engedélyező hatalma«, tehát tekintélye is.

A tekintély fogalmát magát persze számtalan gondolkodó, tudós kutatta, értelmezte az ókortól napjainkig, és összességében (talán) azt mondhatjuk, hogy a tekintély azt jelenti: valakinek (vagy valaminek) olyan adottsága, képessége, jellemzője, amely miatt őt (azt) tiszteltjük, és e felsőbbség tiszteletétől vezérelve annak álláspontját (parancsát) legitimnek, külön indokolás nélkül is érvényesnek ismerjük el, annak engedelmeskedünk. Nem erőszak hatására, de nem is feltétlenül racionálisan: ahogy egy német jogtudós megfogalmazta, a tekintély »kevesebb, mint egy parancs és több, mint egy tanács«. Az bizonyos tehát, hogy a korlátlan egyenlőségelvűsdire alapozó posztmodern progresszió élettanácsával szembemegy a tekintélytisztelet, hiszen utóbbi valamilyen, a múltból (hagyományból) fakadó ismérvre alapozva a hierarchikusságot teszi meg a »jó rend« alapjaként. Az alá-, illetve fölérendeltség természeti adottságának elfogadása pedig nyilvánvalóan óhatatlanul magában hordozza az általános társadalmi tapasztalatból (tehát a hagyományból) táplálkozó előítéletek fenntartását, valamint a természetes egyenlőtlenségek és különbségtételek elfogadását. Egy felsőbbségnek – például a Teremtőnek – történő engedelmesség, magának a Teremtésnek a tisztelete pedig egyben önkorlátozást, saját vágyaink megzabolázását is jelenti – ami szintén szembemegy a posztindusztriális, lájkközpontú fogyasztói társadalom önmegvalósítást, magamutogatást és az engedelmességgel szemben engedékenységet hirdető életeszményével.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Gölnicz
2019. augusztus 31. 21:10
Az a kérdés, hogy a tekintély mire alapul. Ma sok olyan magas beosztású ember, vezetőnk van, akit nem a tudása, hadrafoghatósága vitt a magasba, a pizíciójába. Hanem, hogy "megbízható". Hát ezt ismerjük már! Emellett a tekintélyelvűség mellett nem érdemes kardoskodni. 90-ben a legnagyobb reményem az volt, hogy ennek vége lesz. Hát újratermelődött.
mucsay
2019. augusztus 31. 18:49
a 'libsik' nem az összes tekintélyt akarják lerombolni, csak a nekik idegen kultúrákéit. ha hellerágnesről, gönczről, a holok-ról vagy az mta-ról van szó, hisztérikusan követelik a tekintélyt. de mivel nem merünk zsidózni, ezért úgy teszünk, mintha ideológia kérdése lenne. homokba dugott fejjel nem megyünk sokra.
lhotx
2019. augusztus 31. 06:08
Szavak szintjén közelítve. Nem mindegy, hogy pl. a vezetés „autentikus”-e (magyarul talán legjobb rá az „érdemleges”?), vagy tisztán tekintélyelvűségre törekszik (autokratikus). S nem mindegy, hogy a néhai „szabadelvű” felfogásban akarja-e valaki ostorozni, vagy pedig a belőle lezüllött mai „elvtelenül szabad” állapotában.
panyigai péter
2019. augusztus 30. 23:33
"...»Magyarországon ma autokratikus kormányzás van« – hívta fel vitapartnerem figyelmemet a hazánkban zajló folyamatokra, magyarán arra, hogy tekintélyelvűség ül tort a szeretett (liberális) demokrácián. Pedig a tekintély és a tekintély tisztelete alapvetően jó, pozitív dolog – már az én konzervatív szememben." Tisztelt Szánthó Úr! Tájékoztatom, hogy az autokratikus kormányzás vagy autokrácia nem tekintélyelvűt kormányzást jelent magyarán, hanem (leginkább bizánci-balkáni-orosz típusú) önkényuralmat, és az "auto" szó görög eredetű, jelentése kb. "ön". Vesd össze: automobil = önmozgó (mert nem ló húzza); autoszuggesztió = önszuggerálás stb. Tájékoztatom továbbá, hogy a görög és a latin két különböző nyelv.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!