„Az igazságszolgáltatás olyan, mint a házasság: amint azt utóbbira mondani szokták, nem tökéletes intézmény, de még nem találtak ki nála jobbat.
Születnek vitatható bírói döntések, és előfordul, hogy egy büntetőügyben túl enyhének vagy éppen indokolatlanul súlyosnak tartjuk a kiszabott ítéletet, a »jogszolgáltatás« azonban feltétlenül objektívebb és racionálisabb, mint egy megtorlást követelő sértett, illetve hozzátartozó gondolkodása. Ezen felül az igazságszolgáltatás folyamatosan változik, követve a jogtudomány fejlődését és az általános morál alakulását, az emberben viszont, hiába múlnak az évszázadok és -ezredek, él és virul az ösztönlény. Mindebből következően leszögezhető: bármilyen bírósági ítélet jobb, mint egy lincselés.
Márpedig lincselésre kész tömeget – nevezhetjük nyugodtan csürhének – nem nehéz kreálni ma sem. Olvassuk, a kutyáját brutálisan kivégző hatvannyolc éves asszonyt rendőrök és polgárőrök védik a lincselés ellen – más források szerint a fiai bújtatják –, mindenesetre a veszély valósnak tűnik. A világhálón természetesen már le is zajlott a virtuális lincselés, pontosabban napok óta zajlik, tíz- és százezrek nyilvánították ki posztokban és kommentekben, milyen válogatott módszerekkel kínoznák és ölnék meg a nőt. A jelenség megszokott már, lehet a kiváltó ok élve megnyúzott macska vagy megégetett sün, húsvét előtt pedig egy háziasszonyt és gyermekeit koncolta volna fel az online csürhe, miután a nyúlhús konyhai felhasználásáról írt.
Bár nincsenek kétségeim afelől, hogy a netlincsbajnonokok így is, úgy is szívesen kerékbe törnének, hangsúlyozom: nem az állatkínzókat veszem védelmembe, mint ahogy nyilván minden normális ember keze ökölbe szorul az igazi rémtörténetek hallatán. És az autó után kötött kutya esete ilyen. Kapja meg a büntetését az elkövető. Kapja meg itt, a földön a bíróságtól. Kapja meg itt, a földön a lelkiismeretétől. És kapja meg majd az égi ítélőszéktől. És igen, szigorítsák az állatvédelmi törvényt, hogy erősebb elriasztó hatása legyen. De ne lincseljünk! Hiszek abban, hogy ezt az önbíráskodási formát már meghaladta a mi társadalmunk.