„Az Orbán Viktor tusnádfürdői beszédére érkezett reakciókat olvasva újfent megbizonyosodhattunk arról, hogy tökéletesen érthető és reális az ellenzéki pártok alacsony támogatottsága. Az elrettentő példák közül e helyütt csak egyet ragadnánk ki: az LMP társ nélküli társelnöke, a méltán ismeretlen Kendernay János gondolatait.
»A magyar miniszterelnök tusványosi prédikációjában a fenyegető klímakatasztrófáról egyáltalán nem beszélt, a nemzet sorsát és megmaradást is érintő válságokról csak burkoltan tett említést. Nincs víziója, segítő kezet sem tud és nem is akar nyújtani nemzetének.«
Persze értjük: az ellenzék dolga az, hogy kritizáljon, de talán helyesebb lett volna, ha a magányos társelnök úr Orbán Viktor beszédének meghallgatása után írja meg a közleményét, akkor talán nem kerülnek bele három másodperc alatt megcáfolható sületlenségek. Tény, a kormányfő nem szólította fel támogatóit például arra, hogy mellőzzék a műanyag szívószálakat a bolygó jövője érdekében – erre talán még a »nagyon zöld és haladó« Kendernay is elégedetten csettintett volna –, de ettől még nevetséges az a vád, hogy a válságokról, kihívásokról, jövőről ne lett volna szó a »tusványosi prédikációban«.
»Az elmúlt öt esztendőben súlyos hibák történtek az Európai Unióban. Különösen kettő fájdalmas és aggasztó ezek közül, s ezeket a hibákat az előttünk álló öt évben ki kell javítani. Az első a migráció területén, a másik a gazdaság területén történt. A migrációs hiba kijavítása egyszerű, a bizottságnak ki kell vonulnia a migráció témaköréből, létre kell hozni a schengeni övezethez tartozó tagállamok belügyminisztereiből álló tanácsot pontosan úgy, mint ahogy az eurózóna országainak pénzügyminisztereiből álló tanács már létezik, és az összes migrációval kapcsolatos jogkört és teendőt a belügyminiszterek tanácsához kell terelnünk« – mondta például Orbán Viktor, később így folytatta: »A gazdaság egy kicsit nehezebb, mert az Európai Unió gazdasági döntéseit szemlélve azt mondhatjuk, hogy az elmúlt öt évben a gazdasági önsorsrontás útját járjuk. Európa sokkal sikeresebb is lehetne, sokkal nagyobb, fejlettebb és erőteljesebb annál, mint amilyen teljesítményt ma nyújt. […] Vissza kell térnünk a versenyképes európai gazdaság eszményéhez. A sikeres gazdaságokat, és hogy Magyarországot ne említsem, de mint amilyen például Lengyelország vagy Csehország, azokat nem szabad támadni, azokat inkább támogatni kell. El kell vetni a munka nélküli alapjövedelem európai szintre emelt gondolatát. Nincs szükségünk erre az új szocializmusra. Helyette munkahelyek kellenek, és adócsökkentést kell mindenhol végrehajtani. A bürokratikus szabályokat le kell építeni, és a megszorításos politika helyett sokkal inkább a beruházásokat és a munkahelyek létrehozását kell ösztönözni.« Megjegyezte azt is, hogy »a migránsok helyett az európai családoknak kell adni a pénzt azért, hogy minél több gyermeket vállaljanak«.