„A közvélemény-kutató intézetek a népszuverenitás kapuőrei. Előemésztik az állampolgárok döntéseit, lábjegyzetelik a kínálatot, ajánlásokkal élnek, mely választást hozva járhat jól a kedves ügyfél. Köztudott, hogy aki nem szerződik velük, alkalmatlan. Ezek a senki által meg nem választott intézetek tevékenységüket közhasznúnak tüntetik fel, holott valójában gazdasági társaságok, melyeket a profitérdek mozgat.
Meggyőződésem, hogy a demokratikus minimum részévé kell tenni a közvélemény-kutatást finanszírozó párt kilétének nyilvánosságra hozatalát Magyarországon. Átláthatóvá kell tenni az adatfelvételt és az adatfeldolgozást. Minden alkalommal tájékoztatást kell adni a felhasználóknak arról, hogy ezek a kutatások legfeljebb tendenciák felismerésére alkalmasak. Véget kell vetni a közvélemény-kutató cégek kettős zsarolásának: egyrészt azt ígérik a pártoknak, hogy ha alkalmazzák őket, akkor ők »független elemzőkként« képviselik azokat a nyilvánosságban, és olyan adatokat »kutatnak ki«, amelyek igazolják a pártvezetést – másrészt azt ígérik a választóknak, hogy segítenek nekik helyesen dönteni azzal, hogy megmutatják a Valóságot.
S amint a zsarolás színe az ígéret, úgy fonákja a fenyegetés: egyrészt azzal fenyegetik a pártokat, hogy alámérik és bedöntik őket, ha nem fizetnek – másrészt azzal fenyegetik a választókat, hogy elvész a szavazatuk, ha nem az általuk esélyesnek tartott pártra voksolnak. Két választás között természetesen szabadkártyájuk van a valóság tetszőleges irányú és mértékű manipulálására, aztán amikor igazán kellene, hogy működjön a »tudomány«, mert a jövő héten választás lesz, kosarasnyelven szólva akkora homályt dobnak, hogy a gyűrűt sem találják el: 1998-ban az MSZP–SZDSZ-szövetség győzelmét jósolták, 2002-ben a Fideszét.
Tavaly tavasszal a mérést végző cégek többsége sem a részvétel mértékét, sem a Fidesz kétharmados győzelmét nem látta előre, s különös módon azt sem, hogy a DK az 5 százalékos küszöb határán billeg. Ha Gyurcsány Ferenc pártjáról mondják, hogy a bejutása bizonytalan, és a Momentumot nevezik meg biztos befutóként, a két párt mára talán helyet cserél: a Momentum politikusai megigazulnak az elmúlt harminc év leváltásának ígéretében, s ma nem az MSZP-vel való szövetségük van napirenden, míg Gyurcsány és szektája eltűnik a politikai süllyesztőben, a baloldal pedig lehetőséget kap, hogy új alapokon szervezze meg magát. A mindenható cégek azonban nem így döntöttek.