Tavaly decemberben találó összefoglalóját adta a napokban 15. születésnapját ünneplő Facebook 2018-as évének a Wired hírportál: a közösségi média-óriásnak már „annyi botránya volt”, hogy „valószínűleg a felére sem emlékszünk”.
Ezért érdemes ismét végignézni az elmúlt év Facebook-botrányait a Wired cikke alapján. Ezekből kiviláglik: az állítás, miszerint a közösségi portál egyre többet és többet nyel le magánéletünkből és féltve (vagy kevéssé féltve) őrzött adatainkból, a legkevésbé sem egy groteszk Black Mirror-részből kapott vélemény.
Egy éve, 2018 februárjában Robert Mueller orosz befolyást vizsgáló amerikai ügyész bemutatta, mekkora része is lehetett akár a Facebooknak az amerikai választás kimenetelében. Mueller arra jutott, hogy az orosz Internet Research Agency alkalmazottjai álprofilokat alkottak és befolyásolni próbálták a választás kimenetelét. A Facebook hivatalos védekezésében többek között az is szerepelt, hogy más nagy cégeket (Twitter, YouTube) is felhasználtak –
így próbálván kisebbíteni saját felelősségüket.
Az még ugyan „csak” a választások tisztaságát érintette – és nem elfeledendő tény, hogy a magyar választások során is felhasználók tömegeit tiltotta le a Facebook –, ám a következő „vád” már egy sokkal sötétebb ügyet: a népirtást érinti.
Az ENSZ a Facebook szerepét idézte tavaly tavasszal a mianmari rohingya kisebbség lemészárlásának szervezésében. Az ENSZ szerint a Facebook elősegítette a rohingyákkal kapcsolatos álhírek terjedését, így téve lehetővé a kisebbség elleni uszítást. A közösségi platformról azóta letiltották a leghevesebb uszítókat, illetve a Facebook jelentésben foglalta össze saját emberi jogi „bukásait” az országban. A probléma azonban nem szűnt meg, ugyanis miután Sri Lankán is muszlimok elleni uszításra használták fel a Facebookot, a helyi hatóságok letiltották a Facebookot (és a WhatsAppot is). Pápua Új-Guineában hasonló lépést fontolgattak a hatóságok.
Ezt követte a New York Times tényfeltáró riportja, mely szerint a Cambridge Analytica nevű politikai adatokkal foglalkozó cég több tízmillió amerikai adatait tulajdonította el a 2016-os választás előtt. (A Facebook maga később 87 millió felhasználóról beszélt). Voltaképpen a felhasználók adatainak harmadik felek számára való közvetítésének gyakorlata olyannyira általános volt, hogy az Egyesült Királyság Adatvédelmi Megbízottja megbírságolta a Facebookot az ország adatvédelmi törvényeinek megszegéséért. Miután kirobbant a Cambridge Analytica-botrány, Mark Zuckerberget, a Facebook alapító igazgatóját Washingtonba rendelték egy a cég tevékenységével kapcsolatos meghallgatásra, ám
nem lehet elmondani, hogy a deklaráltan liberális nézeteket valló vállalkozót különösebben megszorongatták volna.