Szétválik a magán- és az állami egészségügy

2018. október 11. 08:51

Nincs arról szó, hogy a magánszektort bármilyen értelemben vissza kellene szorítani, de a fordítottjáról sem. Interjú.

2018. október 11. 08:51
Kásler Miklós
Magyar Idők

„Az utóbbi időszakban ismét felélénkült a vita a magyarság eredetéről zajló évszázados polémia. Ebben a témában hogyan lehetne előrelépni?

Reményeink szerint ebben segít majd minket a Magyarságkutató Intézet, amelynek a létrehozásáról szóló javaslat hamarosan a kormány elé kerül. A történészek, régészek, nyelvészek, néprajzkutatók, antropológusok és más tudományágak képviselői ma elbeszélnek egymás mellett. Amit az egyik tudományág bizonyít, azt a másik nem veszi figyelembe. Egy intézményben, meghatározott célok mentén kellene folytatni a kutatásokat, és a legmagasabb szintű tudományos igényességgel szintetizálni az eredményeket. Ezzel véget vethetnénk a régi türk-finnugor hipotetikus eredet- vagy nyelveredetvitának, és fény derülhet a tudományosan megalapozott valóságra.

Ha már kormány-előterjesztést említett, a miniszterelnök régóta szorgalmazza az egészségügyben a magán- és az állami ellátás szétválasztását. Erről mikor születhet konkrét javaslat?

Jó hírrel szolgálhatok, mert kidolgoztuk a magán- és az állami ellátás szétválasztását célzó első javaslatokat. Ez nagyon hosszú folyamat lesz, amit egy lépésben nem lehet megvalósítani.

Igazak a hírek, amelyek szerint államosítani kívánják a labor- és képalkotó diagnosztikai szolgáltatásokat?

Nincs arról szó, hogy a magánszektort bármilyen értelemben vissza kellene szorítani, de a fordítottjáról sem. Az alapelvárás, hogy legyenek teljesen világos jogi, működési és finanszírozási viszonyok. Ezt sajnálatos módon a ­Gottsegen György Országos Kardiológiai Intézetben történtek is bizonyítják.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 87 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Rasdi
2018. október 11. 17:03
Ami azt illeti ez sokkal összetettebb kérdés. Kezdve ott, hogy egyrészt az egészségüggyel szembeni igények, az alkalmazható technikák, és a szükséges felszerelések az átlagos fejlődést meghaladóan fejlődtek. 10 évvel ezelőtt a körzeti orvos megmérte a vérnyomásomat, csinált egy EKG-t, megnézette velem a növekvő méretű betüket, számokat, és aláírta a nyomtatványt, hogy "szemüveggel" vezethet, aminek alapján meghosszabbították a jogosítványomat. Most elküld a laborba, elküld EKG-re, elküld szemészetre, elküld diabetológiára, a leghosszabb várakozási idő a diabetológia, két hónap, majd ha visszaviszem hozzá a dissziényi bumáskát, kitöltet velem két hülye kérdőívet (amelyik ott van nála már két évvel ezelőttről is), és utána adja a papírt. Természetesen mindezt nagyon "bölcsen" megindokolják, hogy mennyire szükséges a "biztonság" céljából. Neki a kiadott papírhoz a dokumentumai között csatolnia kell az említett szakorvosi nyilatkozatokat, igazolva, hogy minek az alapján adta azt ki. De mondhatnám, hogy az egykori körzeti orvos a fonendoszkópjával, vérnyomásmérőjével még gyógyított. Manapság pedig a háziorvos az esetek többségében leginkább beutal valamilyen szakrendelésre, miközben a felszereltségének a piaci értéke arányait tekintve is sokszorosa az egykori körzeti orvosénak. Ugyanakkor az igazolt jövedelmeknek a TBre fordított aránya lényegében nem sokat változott. És itt még nem említem a legkülönbözőbb olyan betegségeket, amik esetén a TB-pénzek arányainak megállapításakor megálltak jó esetben a diagnosztikánál, és ma esetleg már rutin műtétnek számítanak. Ehhez jönnek még a szűrések, amik szintén növelik az ellátást igénylők számát. Ennek kapacitásbeli követésére semmi pénz nem volna elegendő. Ha nem volnának az említett magánrendelések, ahol saját zsebből fizetnek olyanok, akik jogosultak volnának a TB ingyenes ellátására, az még jobban terhelné az állami kapacitásokat.
Senki Alfonz
2018. október 11. 16:43
Itt van a rejtett tartalékban lévő lehetőség: http://www.boon.hu/van-egy-testverem-aki-szatyorban-van/4014623 Ez is EMI-s feladat valahol.
balbako_
2018. október 11. 16:07
A magyarság őstörténete botrányosan hiányos. Ideje helyretenni. Botrányos az is, hogy az egészségügyi magán szolgáltatást a közösségi eszközeivel a közösségi ellátás terhére végzik. Ez a korrupció melegágya! A professzor úr nagyon régi gennyes seb kitisztításába kezdett az EÜ területén, ami nagyon sokak nagyon sok pénzét érinti lesz is visítás jó sok!
Pelso j.
2018. október 11. 15:46
Az alapelvárás, hogy legyenek teljesen világos jogi, működési és finanszírozási viszonyok. ” -fejtegette Kásler Alapelvárás lett volna 2010-ben. A mostani felvetés elárulja, hogy a fidesz 8 évig semmit sem tett az eü érdekében. "mert kidolgoztuk a magán- és az állami ellátás szétválasztását célzó első javaslatokat." Csak nem magán ellátást készül a fidesz bevezetni közegészségügyi intézményekben??
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!