„Innováció ugyanis nem létezik tudás, illetve az annak megalapozását szolgáló kutatás nélkül. Az NKFIH küldetése és közfeladatai közt (a 2014. évi, a tudományos kutatásról, fejlesztésről és innovációról szóló törvény értelmében) egyébként szintén kiemelt helyet foglalt el a kutatás-fejlesztés támogatása és finanszírozása, hiszen enélkül azok az innovációk sem valósulhatnak meg, amelyek versenyképessé tennék Magyarországot – még Palkovics László szerint is. Palkovics annyit már belengetett, hogy külön létrehoznának egy Kutatási Alapot – ami teljesen különállóan működne, többet nem tudunk róla.
Lehetetlen persze átlátni, hogy az új minisztérium pontosan milyen irányba tart. Palkovicsról oktatási államtitkárként nagyjából annyit lehetett elmondani, hogy a tudásalapú, 21. századi követelményeknek megfelelő oktatás felé mozdulás helyett inkább a felesleges tudással túlterhelt gyerekeket az egyébként romokban lévő szakképzés felé terelő (és így leginkább nekik az olcsó, betanított munkás életpályát kínáló irányvonalat bebetonozó), érdemi egyeztetések lefolytatására nem nyitott, a szakmai kritikát élből lesöprő vezető szerepét töltötte be.
A miniszterként megtett első lépései (és az ezt keretező egyéb kormányközeli megnyilvánulások) alapján jelenleg a hazai tudományos élet sem lehet nyugodt. Az MTA, és ezen belül egyes kutatási irányok sorsa végletesen bizonytalan. A finanszírozás központosítása szintén aggodalomra adhat okot. Palkovics szerint a Nemzeti Innovációs Hivatal a jövőben elsősorban az innovációval foglalkozik majd; de hogy a kutatásra-fejlesztésre honnan és mennyi pénzt áldoznak majd, ki bólint rá ezekre a támogatásokra, és milyen szempontok alapján – erről egyelőre nem esik szó. Sajtóértesülések szerint csupán egy dolgot szögezhetünk le: Palkovics »eltökélt, jön az új modell.«
Ezek persze csak nyilatkozatok, amelyekből ki tudja, mi valósul meg, és főleg mikor. De azért túlzott optimizmusra nincs okunk.”