Európa újratervezése

2018. július 30. 08:55

Az egyes civilizációk akkor tudnak fejlődni, ha ismételten optimális erejű kihívás elé kerülnek.

2018. július 30. 08:55
Bencsik Gábor
Bencsik Gábor
Demokrata

„Három évszázaddal ezelőtt az európai civilizáció abba az irányba fordult, hogy mindhárom fenti kérdésre a második választ adja, és a XX. század második felére úgy tűnt, hogy a dolog el is dőlt. Mára viszont kiderült, hogy semmi sem dőlt el, a kérdéseket újra fel lehet és fel is kell tenni. A válaszokon földrészünk sorsa múlik.

Ne legyenek illúzióink: a játszma két­esélyes, veszíthetünk is, ahogy a (nyugat)római kultúra is veszített ezerötszáz évvel ezelőtt, és a győztesek majd hasonló érzésekkel tekintenek vissza ránk, mint amilyenekkel mi visszatekintünk a Római Birodalomra.

Arnold Toynbee angol történetfilozófus zseniális meglátása szerint az egyes civilizációk akkor tudnak fejlődni, ha ismételten optimális erejű kihívás elé kerülnek. Ha ugyanis a kihívás túl gyenge, akkor nem váltja ki az alkalmazkodás erőfeszítését, ha viszont túl erős, megroppantja, akár le is rombolja a próba elé állított civilizációt. Az Európát most érő kihívás túl gyengének aligha mondható, de hogy optimális-e, azt majd az eredmény mutatja meg.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
polkistvn
2018. július 30. 18:26
A Toynbee-tól vett mondata aktuális. De az eredeti írásban felületesen fogalmazta meg a három ellentétpárt (a másodiknak és a harmadiknak a második része szinte ugyanaz). Az európai civilizáció ma kivel vagy mivel szemben veszíthet? Azzal a 10 %-os muszlimmal szemben, aminek a rémét a miniszterelnök Tusnádfürdőn felrajzolta? Amivel szemben szerinte tehetetlen lesz a 90 %-nyi nemmuszlim (na persze ugyanígy nemkeresztény) Európa? Nem a muszlimtól kell félni a hívőknek, hanem a kereszténység elveszett hegemóniájáért, tekintélyéért tenni valamit. Azért tenni valamit (a hívőknek), hogy azon a 90 %-nyi nemmuszlim europolgáron belül ne csökkenjen, hanem nőjön a keresztény tábor. (Mellesleg: a szerző testvére álnéven 1988-ban írt sci-fijében is van kihívás. Bencsik András akkor még nemhogy egységes Európában hitt, hanem egységessé váló világrendben. Persze, az még az MSZMP-s életszakaszában volt. A regényben legyőzik az űrtámadást, de nem tudják elkerülni a Napunk felrobbanását, ezért számtalan "Noé bárkáját" építve hagyják el a Naprendszert. J. T. Chipendale: KEEC – A Nagy Világ-Regatta; Idegenforgalmi Propaganda és Kiadó Vállalat, Bp., 1988.)
Antigoné
2018. július 30. 09:23
Időnként nem értem a Mandi szerkesztési gyakorlatát. Most például egy nem is hosszú cikk első felét hagyták el, épp azt, ami a problémát felveti és amely nélkül érthetetlen az ide idézett részlet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!