Ellenségnek préda

2018. június 30. 14:33

Nagy tanulság volt mindegyik huszadik századi háborúnkból, hogy csak a saját céljainkért érdemes megvívni, máséhoz kapcsolni a nemzet sorsát nem érdemes, másban bízni felesleges.

2018. június 30. 14:33
Szerencsés Károly
Magyar Hírlap

„De volt erő újrakezdeni. Építkeztünk, újjászerveztük az országot, szép sikereket értünk el. Már területeket is visszaszereztünk. A mi utolsó békeévünk 1940 volt. Szerettünk volna kimaradni a háborúból, amely már egy éve folyt. Nem sikerült. Megint egy terrortámadás történt a saját területünkön. Egykor Bosznia-Hercegovinát 1912-ben annektáltuk, Kassát 1938-ban ítélte nekünk a nemzetközi döntőbíróság. De micsoda különbség! Szarajevó és Kassa? Kassát bombázták, harmincnál több halott volt. Tévedés volt, de soha nem ismerték be az oroszok. Hitler hadai már négy napja nyomultak előre a Szovjetunióban. S mi megint mentünk. Holott Hitler, Goebbels vagy Himmler a magyarságot már nem is atrocitásnak látta, hanem elpusztítandónak. És az eszközeik jóval hatékonyabbak voltak, mint Ferenc Ferdinándé valaha is lehetett volna. Akik döntöttek, talán az önvédelmi háború folytatását látták ebben, de a remény hamar szertefoszlott. Körülbelül annyi távolság van a két reményvesztés között, mint Tisza István és Teleki Pál halála között. És annyi közös is, hogy a nemzet sorsát azonosították a magukéval.

Ezt a háborút is elvesztettük, s a veszteségünk emberben is, lelkiekben, nemzeti létünkben is jóval nagyobb volt. Mondom ezt Trianon tudatában, az »első proletárdiktatúra« társadalmi, etnikai, vallási feltébolyodottságának tudatában. Mert egy vészterhes politikai szabadságharc után a remény végleg elveszni látszott, a perspektíva eltűnt a látóhatár mögött. Nem adtuk meg magunkat könnyen. Sem az első »nagy háborúban«, sem a másodikban, sem az 1945–47 közti szabadságharcban. S ahhoz még hozzáemeltünk egy forradalmat is és egy háborút. Nyakunkon volt a kötél, s mégis megpróbáltuk. Szép, gyönyörű harc volt ez, s mégis a legreménytelenebb. Az utolsó véres felbolydulás, vérrel fizetés. Sok volt benne az illúzió. Majd segít az ENSZ, Amerika, a »Nyugat«?

Nagy tanulság volt mindegyik huszadik századi háborúnkból, hogy csak a saját céljainkért érdemes megvívni, máséhoz kapcsolni a nemzet sorsát nem érdemes, másban bízni felesleges. Sem világideo-lógia, sem világbirodalom, sem világrendrendszer, sem világszervezet meg nem véd. Épp ellenkezőleg. Csak magunk tehetjük ezt meg. Nagy szerencsénk lesz a mostani században, ha ezt nem fegyverrel vívott háborúban kell bizonyítanunk. Ezért legfőbb értékünk a béke. Az elmúlt száz év alatt lehettünk volna körültekintőbbek, óvatosabbak, okosabbak, sikeresebbek, s akár meghunyászkodóbbak sőt bátrabbak is, de ez már így alakult. Nagyon sokba került, sok vérbe és időbe.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Agricola
2018. július 01. 10:54
Nem volt annyira egyszerű a helyzet, mint ahogyan azt most kényelmes karosszékében ülve SZERENCSÉS KÁROLY elképzeli. Csehszlovákia, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Észtország, Bulgária, Albánia sohasem üzentek hadat a Szovjetuniónak, mégis a II. Világháborút követően szovjet uralom alá kerültek. John Flournoy Montgomery (1878. szeptember 20. – 1954) amerikai üzletember és diplomata, 1933 júniusa és 1941 márciusa között az Amerikai Egyesült Államok magyarországi követe. Ő a kritikus időszakban pozíciójából adódóan 8 év alatt jobban megismerhette az akkori politikai valóságot, mint azok, akik manapság, a tényeket negligáva nyilatkozgatnak. Magyarország, a vonakodó csatlós (Hungary: The Unwilling Satellite) című, 1947-ben kiadott emlékirata a korszak értékes forrása. "A magyar politikai vezetés tisztában volt a Hitler náci rendszerével szemben táplált amerikai ellenszenvnek, és saját hasonló nézeteinek rendszeresen hangot adott Montgomery irányában." A követ ezeket az üzeneteket továbbította Washingtonba is. Meggyőződése volt, hogy a náciknak tett magyar engedmények feltétlenül szükségesek és elkerülhetetlenek voltak, és hogy az ország nem rendelkezett valódi politikai mozgástérrel. Magyarország, a vonakodó csatlós című emlékirataiban így írt erről: „ Magyarország hajlott arra, hogy a szövetségesek oldalára álljon, de a körülmények folytán elsősorban nem az volt a kérdés, hogy mit szeretne tenni a nép, hanem az, hogy mit tartottak szükségesnek. A magyarok ma úgy érezhetik, hogy vezetőik hibákat követtek el, és minden bizonnyal követtek is el hibákat, de a véleményem szerint függetlenül attól, hogy milyen politikát folytattak egy adott időpontban, az eredmény pontosan ugyanaz lett volna." Vagyis mi is elvesztettük volna függetlenségünket és mi is a Szovjetunió uralma alá kerültünk volna, minket is megszálltak volna és minket is bolsevizáltak volna, mint annyi más közép-kelet-észak európai államot! Lengyelország, amelyik először szállt szembe a náci Németországgal, majd a Molotov-Ribbentropp paktum eredményeképpen területének majdnem fele még 1939-ben szovjet fennhatóság alá került, elméletileg szintén a hitlerellenes koalíció győztes államaihoz tartozott volna, mégis szovjet uralom alá került a háború befejeztével. Lengyelországnak a II. világháború előtti területének nagy részéről le kellett mondania. Kárpótlásként hatalmas német területekről telepítették ki a német lakosságot és a szovjetek által annektált területekről lengyeleket telepítettek oda. Lengyelország területe a német területek annektálása után is alig haladta meg háború előtti területeinek felét. Ehhez a "rendezéshez" a "győztes" nyugati hatalmak áldásukat adták!
Akitlosz
2018. június 30. 22:42
"Sem az első »nagy háborúban«, sem a másodikban, sem az 1945–47 közti szabadságharcban. " Hogy miben? Mit iszik ez a szerző? Valami nagyon alternatív történelemkönyv lehet a párnája alatt.
Akitlosz
2018. június 30. 22:40
"Holott Hitler, Goebbels vagy Himmler a magyarságot már nem is atrocitásnak látta, hanem elpusztítandónak." Forrás? Forrás hivatkozás nélkül ez csupán a szerző fantazmagóriájának tűnik.
Akitlosz
2018. június 30. 22:39
"Tévedés volt, de soha nem ismerték be az oroszok." Mert tévedés volt. A szerző talán be szokta ismerni a tévedéseit, amikor maga sem tudja, hogy tévedett?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!