Nem az idén hódította meg a Fidesz a falvakat: már 2002-ben áttört
2018. április 26. 09:36
A Fidesz és a vidéki szavazók kapcsolata korántsem új keletű.
2018. április 26. 09:36
p
0
0
90
Mentés
A választások óta szinte teljes a konszenzus arról, hogy a Fidesz újabb minősített többségét a vidéki szavazóknak köszönheti. A körükben végzett sikeres mozgósítás legfontosabb okaként az ellenzéki politikusok és véleményformálók a migrációs kampány célba érésének, az ellenzék hiányos vidéki beágyazottságának és alacsony láthatóságának tulajdonítják. Ez utóbbi kapcsán gyakran hivatkozott körülmény a korlátozott médiapluralizmus, magyarán az, hogy a Fidesz vidéki szavazói csak a migránsokról hallanak, miközben elkerülik figyelmüket a korrupciós ügyek.
A Fidesz és a vidéki szavazók kapcsolata azonban korántsem új keletű. Az egyetlen szavazókörrel rendelkező településeken született listás eredmények ugyanis árnyalják a fent bemutatott általánosító véleményt. Választási ciklusokként 1800-2100 között mozog azon települések száma, ahol egyetlen szavazókör található. Ha az itt leadott szavazatokat vizsgáljuk meg, úgy képet kaphatunk a sokat említett kistelepülési szavazók politikai preferenciáiról. A vizsgálat során így 1990-től kezdve a legutóbbi választásig vettük sorra a pártlistákra leadott szavazatok arányát.
Az első ábrán azt láthatjuk, hogy mennyire felül-, illetve alulreprezentáltak az egyes pártok a kistelepüléseken. Választásoktól függően 10-11 százalék körül alakul a kistelepüléseken szavazók aránya az összes szavazóhoz képest. Az egyes oszlopok azt mutatják, hogy a pártok szavazótáborán belül ehhez az arányhoz képest mekkora az eltérés. Tehát minél nagyobb ez a szám, annál inkább felülreprezentált egy párt a kistelepüléseken. A negatív tartományban lévő eredmények pedig az adott párt alulreprezentáltságát mutatják. Talán nem meglepő, hogy az első választásokon az úgynevezett rétegpártok, így a kisgazdák és a kereszténydemokraták voltak felülreprezentálva a kistelepüléseken. A kisgazdák esetében ez így is volt az 1998-as választásokig, majd miután koalíciós partnere mellett végleg meggyengült az FKGP, 2002-től egyedül a Fidesz mutatott felülreprezentáltságot a kistelepüléseken, egészen a Jobbik 2010-es megjelenéséig.
A legfontosabb, ami az eredményekből leszűrhető, hogy nem 2018-ban hódította meg a Fidesz a falvakat. Kistelepülési áttörése már a 2002-es választások előtt megtörtént, aminek elsődleges okaként az FKGP kihullása és egykori kisgazda politikusok átigazolása nevezhető meg.
Ezeket a szavazóit ráadásul a jelenlegi kormánypárt ellenzékben is meg tudta tartani. 2018-ban jobb eredményt ért el a kistelepüléseken, amiben szerepe lehetett a migrációs propagandának és a közmunka által garantált egzisztenciális biztonságérzetnek. Fontos azonban kiemelni, hogy a Fidesz számára már korábbról ismert és elérhető választói csoportról van szó.”
Mi lesz a következményük a Magyar Péter-féle hangfelvételeknek? Elhozza-e Donald Trump a békét? Talpra áll-e az európai és a magyar gazdaság? Dévényi István és Gajdics Ottó vitája.
Hatvanpuszta és Felcsút pedig egy-egy kiemelt egyéni szavazókörzet legyen, mert a tekintély adja a nemzet tartását a békerezsiharcban.
p
0
0
6
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 90 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Bokros Birka
2018. április 26. 21:27
Úgy néz ki a Jobbikot elhagyta Simicska tulajdonos, mint a magyar Nemzete. nem finanszírozza tovább a bukottakat. Így előkerült a Simicska földesúr előtti földosztás náluk, most ezen fognak 4 évig lovagolni, ha épp Sneider Tamás földesúr nem kerül pozícióba. Jönnek a Jobbikos padlás takarító brigádok! :D
A nagybirtok maradványának mentalitása... most a közmunkaosztó az uraság!
"...A puszták népe, tapasztalatból, saját magamon észlelt tapasztalatból tudom, szolganép....Semmi veszély, hogy körükben a titkos választójog, például, meglepetést hozzon. Nincs az a titkosság, amelynél titkosabban ők ne éreznék meg, akár olyan távolságról is, mint ide Párizs, uruk akaratát vagy kívánalmát, vagy atyai tanácsát és azt fogják követni, ahogy a múltban is rendesen azt követték. Ha nem követték volna, ma nem volnának itt, nem volnának szolgák..."
(Illyés Gyula - Puszták népe)
Ezt nem hiszem el!
Ez a balfék tényleg azt hiszi, hogy a migránsok miatt nyert a Fidesz?
Mert ha így gondolja, akkor bizony, tényleg le kell váltani az ellenzéket, de az őket támogató "újságírókkal" együtt!Mert ez a folyamatos árnyékra vetődés, már nevetséges!
Nem lakóhely szempontjából kellene keresni az okokat, hanem magán tulajdon oldaláról. Ahol a prolinak nincs semmije, nincs mit veszíteni a sedélyen kívül ott a szélső baloldal erősebb.
Ahol az embereknek csak egy zsebkendőnyi magán tulajdona van, de van mit félteni a padlás söprő brigádoktól ott a jobboldal erős.
Tessék megnézni Bunkópestet Budán a frekventált körzetekben, miért nem tud áttörni a szélső baloldal ? Senki ne mondja, hogy a közmédia, alul informáltság jellemzi Budát, még is folyamatos a balfasz bukta.