NER-telenítés: a sorrend a lényeg

2018. március 12. 10:51

Ha tisztán a valószínűségeket nézzük, akkor a jelenlegi erőviszonyok mellett egy ellenzéki választási győzelem esetén a NER megerősödve való visszatértének az esélye nagyobb, mint az, hogy a megnyert választás lesz az első lépés a NER lebontása felé.

2018. március 12. 10:51
Bruszt László
HVG

„A demokráciáért folytatott harcok történelmében a fordulópontok gyakrabban eredményezik a régi rend visszatértét hosszabb rövidebb időre, mint a demokrácia győzelmét. Sokszor azért, mert az erőviszonyok eleve nem kedveznek a változásoknak, az autokraták tanulnak a hibáikból és képesek gyorsan helyreállítani a korábbi rendet. Még ha lehetne is változtatni az erőviszonyokon, a demokraták gyakran a fordulópontot követő eufórikus hangulatban nem mérik fel jól lehetőségeiket, nem teszik meg azokat a lépéseket, amelyekkel gyengíthetnék az autokraták politikai bázisát, és nem vigyáznak saját táboruk stabilizálására és megerősítésére. Elég, ha a színes forradalmakra vagy az arab tavasz kimenetére gondolunk. Ha tisztán a valószínűségeket nézzük, akkor a jelenlegi erőviszonyok mellett egy ellenzéki választási győzelem esetén a NER megerősödve való visszatértének az esélye nagyobb, mint az, hogy a megnyert választás lesz az első lépés a NER lebontása felé.

A NER ellenzékét alkotó pártok választási programjai, érthető módon az áprilisi választások megnyerésére koncentrálnak, fűt-fát ígérnek. A programokat olvasva ugyanakkor úgy tűnhet, az ellenzéki pártok vagy nem tartják fontosnak azt a kérdést, hogyan lehet felszámolni a NER intézményi, gazdasági, politikai alapjait, vagy azt gondolják, hogy egy esetleges választási győzelem után véglegesen legyőzhetik a NER-t vezetőinek jogi elszámoltatása révén. Erre következtethetünk a szinte minden pártprogramban megtalálható utalásokból a NER-vezetők elszámoltatásáról, bíróság elé állításáról, egy korrupcióellenes ügyészség felállításáról vagy a közpénzből lopott óriásvagyonok visszavételéről. A NER-telenítés innen levezethető stratégiája tehát valahogy így nézne ki: 1) A NER vezetőinek bíróság elé állítása, 2) a NER gazdasági alapjainak felszámolása 3) az új rend politikai alapjainak stabilizálása 4) új alkotmány révén a köztársaság és a jogállamiság helyreállítása.

A baj ezzel a sorrenddel az, hogy az ancien régime teljes összeomlásához vezető forradalmakat kivéve nem ismeretes egyetlen olyan (re)demokratizálási eset sem, ahol ez a stratégia működött volna. A jogállamiság helyreállítására törekvő erők, ha magukat is tartják a jogállamiság mércéjéhez egy igen szűk térben mozognak, ugyanis a korábbi rendszer vezetői az esetek többségében gondosan legalizálták a szabadrablás exklusive jogát. Ettől akár még helyes lépés is lehet egy korrupcióellenes ügyészség felállítása, de még akkor is, ha stabil alkotmányos megtámogatást kap, ez az intézmény is csak lassan és esetlegesen gyengíthetné meg a NER vezetőit, akik Berlusconi példáját követve akár még politikai bázisuk növelésére is használhatják az ellenük indított eljárásokat.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
teljesenertelmetlen
2018. március 12. 20:06
Csak az a mocskos nép, az ne lenne! Milyen szép is lenne a liberális demokrácia!
Demonic infestation
2018. március 12. 17:54
Ok, ez már sokadik libsi publicista aki retteg attól hogy esetleg megnyerik a választásokat. Gondolom titokban majd a fideszre fogják behúzni az ikszet a fülke magányában :))
Kup Lung
2018. március 12. 17:42
Politikai ellenfelet komolyan érdeme venni . Nézzük hát mit is elmélkedik a professzor ! ----- Elöször is valóban csak 2/3-al alakítható át az alkotmányos rendszerünk . Ehhez az az út hogy megnyer az ellenzék az új és jobb gazdasági rendszerével embereket (szavazókat ugye) hát már eleve felettébb érdekes . Hisz egyrészt eddig sem tudtak mit kezdeni a gazdasággal , másrészt a gazdasági szereplők jobban hisznek a jelenlegi kormány gazdaságpolitikájában . És nem csak "Orbán haverjai" ahogy ferdítve szokták mondani :) ---- Másrészt ugye ahogy a szerző is írja akkora összetartás kéne hogy magát a kormányzást is át kéne adni okos szakértőknek (ki is azok :) ) illetve le kéne mondani az ellenzéki pártoknak a saját arculatokról . Érdekes . Hisz ezért vannak éppen pártok . Na már most ha így is lenne minden akkor meg ugye a szavazóbázisuk elhagyná őket hisz miért is tartanának ki mellettük ? De akkor meg nemhogy meggyőznék a társadalom másik részét is a 2/3-hoz hanem még saját induló bázisukból is erőteljesen veszítenének . Jogosan . És körbeért a kígyó :)))) ---- Ez van . Összefoglalva : A társadalom azon részét aki nem a kormányban bízik jelenleg kivetíteni tehát teljesen egységesen mind politikailag mind egységes szavazói gondolkodásra , Orbán utálatát messze meghaladóan gazdasági és egyéb társadalmi kérdésekben PLUSZ a jelenleg jobboldalba gondolkodók egy részét is meggyőzni arról hogy ide jobb állni ez TELJESSÉGGEL abszurd elmélet kedves professzor úr ! Nagyon elméleti gondolkodás :) Már megbocsásson . ---- Viszont egyszerűen bonyolítás nélkül a szavazók akaratából elbukhat a jelenlegi kormánypárt . Nem örülnék neki de ez minden demokratikus szavazásban benne van ! Ettől szép . Mint a foci !
Tidal_wave
2018. március 12. 15:20
Lehet, hogy lesz "NERtelenítás" professzor úr, meg elszámoltatások, börtön, meg egyéb bolsi ínyencségek... De ha a magyar nép mégis úgy döntene, hogy marad a jenlegi kormány, akkor tessék már végre csöndben maradni, vagy akár elhúzni innen a francba...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!